MH-446 PMR

Firma Maycom dostarczyła nam do przetestowania kolejny radiotelefon z serii PMR o oznaczeniu MH-446. Jest to urządzenie przeznaczone do zastosowań profesjonalnych (posiada certyfikat potwierdzenia zgodności CLTB/C/2007/2002).

Choć na temat PMR (Private Mobile Radio) były już obszerne artykuły w ŚR, to na wstępie wypada przypomnieć kilka najważniejszych informacji. PMR to nazwa systemu radiokomunikacyjnego, który bez żadnych opłat i pozwoleń został udostępniony rok temu wszystkim obywatelom Polski. Na świecie wiele firm radiokomunikacyjnych produkuje radiotelefony przenośne, tzw. ręczniaki, działające w paśmie 446MHz, czyli w zakresie UHF (Ultra High Frequency). Warto wiedzieć, że w niektórych krajach (głównie w USA) system ten jest znany pod nazwą FRS - Family Radio Service.

Radiotelefony PMR mają moc 500mW i umożliwiają prace simpleksową ("jeden mówi - drugi słucha") na 8 kanałach. W ramach PMR przyjęto następujący podział pasma (nr kanału-częstotliwość [MHz])
1-446,00625
2-446,01875
3-446,03125
4-446,04375
5-446,05625
6-446,06875
7-446,08125
8-446,09375
W zakresie tym nie ma wyznaczonego kanału ratunkowego. W Polsce kanał 3 został przyjęty jako ogólnokrajowy kanał wywoławczy (w wielu innych krajach europejskich jest nim kanał 8).
Obudowa
Radiotelefon MH-446 odznacza się profesjonalnym wykonaniem obudowy. Przyciski są ustawione na obudowie w sposób bardzo przemyślany, aby można było operować nimi bez zbędnych utrudnień. Samo włączenie radiotelefonu zrealizowano poprzez gałkę regulacji głośności. Pomiędzy anteną a tym pokrętłem znajdują się gniazda do przyłączenia mikrofonogłośnika. Przez te gniazda istnieje możliwość podłączenia zestawu VOX (mikrofonosłuchawki). Z boku, od strony anteny, jest zainstalowany przycisk nadawania PTT. Po jego naciśnięciu urządzenie jest gotowe do nadawania.
Poniżej przycisku PTT znajduje się przycisk funkcyjny [F] służący, wraz z innymi przyciskami na płycie czołowej, do ustawiania dodatkowych funkcji radiotelefonu. Z kolei po prawej stronie obudowy znajduje się gniazdo umożliwiające podłączenie zewnętrznej ładowarki. Na płycie czołowej, z lewej strony wyświetlacza, znajduje się przycisk [MO] do monitorowania sygnałów zawierających kod tonowy.
Kolejnym przyciskiem [Ts] można dokonać wyboru tonowego kodowania. Identyfikację nadawcy przeprowadza się poprzez przycisk [i].
Sam proces ustawiania jest dokładnie opisany w instrukcji i nie będzie on w tym artykule omawiany. Warto jednak zwrócić uwagę na znaczenie dalszych przycisków. Załączenie na 4 sekundy lampki podświetlającej jest dokonywane przyciskiem [*].
Do przeglądania kanałów w pamięci służy przycisk [MR], zaś do skanowania kanałów przycisk [SC]. Pożytecznym przyciskiem jest [PS], bowiem można za jego pomocą włączyć funkcję oszczędzania baterii.
Przed rozpoczęciem eksploatacji radiotelefonu należy założyć baterie alkaliczne lub pakiet akumulatorków Ni-MH dostarczanych wraz z radiotelefonem. Sam proces otwarcia pojemnika może dla osób niewtajemniczonych wydać się nieco skomplikowany, ale w instrukcji jest dokładnie narysowane, co należy w tym celu zrobić. Zamontowany akumulator trzeba naładować za pośrednictwem załączonej ładowarki DC-072W. W tym celu wystarczy włożyć wtyk zasilania do radiotelefonu, a zasilacz do gniazda prądu zmiennego na około 12 godzin.
Dokładny sposób obsługi radiotelefonu jest opisany w załączonej instrukcji (w języku polskim), choć czasem trzeba się trochę domyślać, bo nie wszystkie numery oznaczeń przycisków na rysunku są czytelne.
Zasięg
Testowany radiotelefon, w odróżnieniu od podobnych urządzeń LPD, miał bardzo duży zasięg. Bierze się to z dopuszczalnej przepisami mocy 500mW. W sprzyjających warunkach za pomocą radiotelefonu MH-446y można osiągnąć maksymalny zasięg nawet kilku km. Jest to uzależnione od ilości przeszkód, jakie sygnał napotka na swojej drodze. Jak wykazały wakacyjne próby, najdalsze łączności osiągnięto na jeziorze czy morzu, gdzie fala radiowa ma możliwość "ślizgania się" po wodzie nie napotykając żadnych przeszkód i wtedy zasięg, przy dobrej widoczności, dochodził nawet do 5,5km. Oczywiście podczas ulewnego deszczu czy burzy zasięg uległ gwałtownemu zmniejszeniu.
Również duży zasięg - rzędu 4-5km - osiągnięto na polach i łąkach. Z kolei 2,5-3km uzyskano podczas łączności na terenach mało zurbanizowanych, czyli w małym miasteczku czy na przedmieściu. W dużym mieście, np. w centrum Warszawy, zasięg nie przekroczył kilkuset metrów. Zdarzyło się, że aby nawiązać łączność pomiędzy dwoma firmami usytuowanymi w tym samym lub sąsiednim wieżowcu, trzeba było porozumiewać się... wychodząc na balkon.
Przyczyną dużego tłumienia fali jest zbrojenie w konstrukcji betonowej. Przypomina się tutaj zjawisko tzw. klatki Faradaya, wykorzystywane przy ekranowaniu urządzeń, zabezpieczające je przed niekorzystnym wpływem fal radiowych (np. zakłócenia). Podobnie było przy próbach nawiązania łączności dom-samochód lub mobil-mobil. Jednak nawet mimo tych utrudnień zasięg w budynkach można oszacować na około 500m, tak samo, jak w łączności między samochodami.
Często rodziło się pytanie co zrobić, by zwiększyć zasięg. Oczywiście niedozwolone są żadne przeróbki w konstrukcji radia, w tym podwyższenie mocy w.cz. Pozostało zatem szukanie innych rozwiązań. Duży wpływ na poprawienie parametrów łączności miało zjawisko tzw. "widzenia się" anten. Chodzi ni mniej, ni więcej, tylko o to, by rozmawiający ze sobą byli tak ustawieni, żeby przestrzeń pomiędzy antenami ich radiotelefonów nie była niczym przesłonięta, czyli by nie stał na tej drodze budynek itp. Czasem wystarczyło podejść do okna, wyjść na balkon lub przejść kilkanaście metrów, by wyjść zza rogu budynku, wysiąść z samochodu, wejść na szczyt wzniesienia itd. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza na granicy zasięgu, bo niewłaściwe ustawienie się, nawet tylko o kilka metrów, może wręcz uniemożliwić przeprowadzenie łączności.
Zastosowania
Po wielu próbach można śmiało powiedzieć, że jest wiele zastosowań dla tych radiotelefonów - w wielu sytuacjach mogą one skutecznie zastąpić telefony sieciowe i komórkowe. Można także za pomocą PMR-a bez przeszkód prowadzić długie rozmowy towarzyskie.
Radiotelefony takie z pewnością będą niezastąpione na wszelkich wycieczkach - pieszych i rowerowych, na spływach kajakowych, na nartach, obozach harcerskich i koloniach. Mogą służyć do łączności zarówno pomiędzy uczestnikami imprezy, jak i organizatorami.
Dostępnych 8 kanałów daje szerokie możliwości zastosowania.
W wielu firmach radiotelefony tego (darmowego) systemu są wykorzystywane przez agencje ochrony do łączności pomiędzy pracownikami na terenie jednego obiektu, np. sklepu.
Przydatne w radiotelefonie są takie funkcje jak: przeszukiwanie kanałów, tworzenie grup użytkowników przez kodowany tonowo wyciszacz głośnika czy funkcja alarmu.
Dużym udogodnieniem w obsłudze radiotelefonu jest użycie zestawu VOX (opcja) - czyli urządzenia włączającego nadajnik w chwili, gdy zaczynamy mówić coś do mikrofonu.
Reasumując, radiotelefony te przydadzą się nie tylko prywatnym użytkownikom, ale także firmom. MH-446 znakomicie nadają się do komunikacji w ramach jednego osiedla, zakładu pracy itp.

Andrzej Janeczek   

Pełny tekst artykułu na stronach magazynu