Od redakcjiI jak tu wierzyć naukowcom?ŚR nr 03/2010Kiedy piszę te słowa, temperatura za oknem dochodzi do –25°C. I jak tu wierzyć naukowcom bez przerwy straszących nas zapowiedziami zagłady spowodowanej globalnym ociepleniem? Podobnie jest z prognozami propagacji radiowej: aktualnie żadna z nich się nie sprawdza, a obecny 11-letni cykl aktywności słonecznej odbiega od normy – zbyt spokojne Słońce jest wciąż niemałą zagadką dla uczonych.
Anomalia pogodowe czy katastrofy geologiczne, jak choćby tragiczne trzęsienie ziemi na Haiti, pokazują nam, jak jesteśmy słabi i bezradni wobec sił natury. Nie tylko niewiele potrafimy przeciwstawić jej siłom, ale tak naprawdę – wciąż niewiele o niej wiemy...Ale przejdźmy na nasze podwórko. Jeden z naukowców (licencjonowany krótkofalowiec) na radiowym forum Home Made podważa celowość stosowania popularnych układów radiowych i w ogóle całą twórczość innego konstruktora. To tak, jakby chciał powiedzieć "nie interesujcie się rowerami i nie uczcie się jeździć na nich, tylko od razu myślcie o samochodzie, najlepiej dobrej klasy". Jeżeli pozostali uczestnicy forum czy administrator (nie podał, że jest to forum dla zaawansowanych) tolerują takie wypowiedzi, to znaczy, że nie zależy im na rozwoju rodzimych, prostych konstrukcji radiowych. Przecież od prostych i tanich rozwiązań można zaczynać przygodę z konstrukcjami radiowymi! A może na forum zapomniano o podziale sprzętu, w tym transceiverów, na dwie główne kategorie: sprzęt podstawowy (budowany na tanich i powszechnie dostępnych elementach, służący do nauki radiotechniki; tutaj nie zwraca się uwagi na osiągane parametry, a celem jest dydaktyka i skonstruowanie urządzenia umożliwiającego nawiązanie dwustronnej łączności) oraz sprzęt wyczynowy (w tym wypadku zwraca się uwagę przede wszystkim na parametry, a nie zważa na koszty elementów czy czas poświęcony na zmontowanie konstrukcji).
W ŚR staramy się prezentować te podstawowe, niejako "szkolne" urządzenia (np. Jędrek), ale nie zapominamy też o sprzęcie wyczynowym. Przecież nikt od razu nie zmontuje sobie takiej (ostatnio bardzo modnej) konstrukcji dla zaawansowanych, niestety nie rodzimej, jak Piligrim, CDG 2000 czy PIC-A-Star, bez tego "przedszkola" opartego na konstrukcjach bartkopodobnych (nie da się ukryć i mogę to z satysfakcją stwierdzić, że wychowało się na nich całe pokolenie konstruktorów, w tym i wielu z tych, którzy teraz z powodzeniem odwzorowują Piligrima).
Zawsze pamiętajmy o początkujących radioamatorach i pomóżmy im w pokonaniu trudności oraz w zdobyciu doświadczenia (nie tylko w konstrukcjach radiowych). A jeżeli nie mamy nic ze swoich opracowań do zaoferowania młodzieży, to przynajmniej nie przeszkadzajmy innym w popularyzacji radiotechniki.
Pamiętajmy, że jeśli nie nauczymy młodych ludzi chodzić, to biegać też nie będą i abyśmy potrafili wykształcić krótkofalowców, którzy będą rozumieli, jak działa ich sprzęt, a nie tylko potrafili wlutować elementy w cudzą płytkę czy znali rozkład gałek na panelu.
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl