Od redakcjiKryzys targów?ŚR nr 06/2010Planując wyjazd na targi Intertelecom 2010 w Łodzi wiedziałem już od kolegów z innych redakcji AVT, uczestniczących w tegorocznych targach CeBIT czy Automaticon, że nie można liczyć na dużą liczbę ofert handlowych oraz nowinek technicznych. Musiałem jednak sam przekonać się, że wszechobecny kryzys zmusił nawet duże firmy do ograniczania wydatków na innowacje i marketing.Na tegorocznych targach łódzkich było mniej wystawców krajowych także z powodu żałoby narodowej (na kilku wykupionych stoiskach, zamiast wyrobów i obsługi, były jedynie kwiaty ozdobione kirem), mimo to było co oglądać i podziwiać. Można było więcej czasu poświecić na rozmowy z przedstawicielami firm i dokładniej obejrzeć oferty handlowe.
Rewolucji nie było widać, ale jestem przekonany, że w zamieszczonym artykule "Nowości Intertelecom 2010" można dojrzeć kierunek zmian telekomunikacji. Zastanawiającym jest fakt, że na stoiskach wystawowych (a także na naszym rynku) coraz większy jest udział wyrobów produkcji chińskiej. Wytwarzane są masowo, więc ich cena jest zdecydowanie niższa, niż innych produktów zagranicznych.
Również prezentowany na okładce ręczny radiotelefon dwupasmowy VHF/UHF WOUXUN - KG-UVD1P jest produktem chińskim. Zwracamy na niego uwagę głównie z tego powodu, że w ostatnim czasie zdobył wielką popularność nie tylko na krajowym rynku. Ciekawostką jest, że na rynku mamy dostępne to samo urządzenie pod marką Albrecht DB 270, różniące się tylko napisem na obudowie. Obydwa urządzenia mają rewelacyjnie niską cenę, a zawierają bardzo rozbudowane programy obsługowe. Są wychwalane przez użytkowników także z tego względu, że parametry elektryczne nie ustępujące podobnym, markowym urządzeniom. Warto zainteresować się tymi radiotelefonami także ze względu na wakacje i urlopy.
Wychodząc naprzeciw głosom, aby w ŚR zamieszczać opisy wykonania także najprostszych układów radiowych dla dopiero zdobywających doświadczenie konstruktorskie, prezentujemy opis budowy minitransceivera TinySSB. Jest on przygotowany pod kątem tanich i powszechnie dostępnych elementów, a jego celem jest dydaktyka i skonstruowanie najprostszego urządzenia nadawczo-odbiorczego. Przeciwieństwem tego układu jest opis wykonania analizatora wektorowego do 1,3 GHz, w którym zwraca się uwagę na uzyskanie najwyższych parametrów.
Niezależnie od zainteresowań każdy powinien przeczytać artykuł "Radiofonia wczesnego PRL-u". Podczas spotkania sympatyków retro dowiedziałem się, że Art. 6. Dekretu PKWN z 1944 r. o ochronie Państwa ("Kto w czasie wojny, bez prawnego zezwolenia władzy wyrabia, przechowuje, nabywa lub zbywa aparat radiowy, nadawczy lub odbiorczy - podlega karze więzienia lub karze śmierci") został zastosowany w stosunku do krawcowej, którą rozstrzelano 1 maja 1945 roku.
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl