Od redakcjiRadiotelefony VHF/UHFŚR nr 08/2010Przejście z łączności analogowej na cyfrową jest nieuchronne, bowiem umożliwia przedsiębiorstwom uzyskiwanie dostępu do danych przy jednoczesnym podniesieniu jakości usług.Kiedy 15 lat temu po raz pierwszy ukazał się "Świat Radio", bezprzewodowa łączność radiowa odbywała się w kraju głównie za pośrednictwem radiotelefonów krajowej produkcji zakładów Radmor. Razem z Czytelnikami byliśmy świadkami, jak w celu zapewnienia skutecznej, bezprzewodowej łączności w prawie wszystkich działach gospodarki, w tym w służbach bezpieczeństwa publicznego i ratownictwie, zaczęły pojawiać się – oprócz radiotelefonów radmorowskich – także inne, importowane radiotelefony VHF/UHF.
Dzisiaj, pomimo powszechności telefonu komórkowego, nadal trwa wielka ekspansja firm radiokomunikacyjnych na nasz rynek z ofertą nowoczesnych i coraz tańszych rozwiązań. Na bazie nowoczesnych radiotelefonów VHF/UHF w wielu firmach jest organizowana radiotelefoniczna łączność dyspozytorska, w niezależnych sieciach, bez udziału stacji bazowych telefonii komórkowej. Zamiast tradycyjnej, analogowej, simpleksowej łączności FM pojawiają się sieci zorganizowane w formie cyfrowo sterowanych sieci trankingowych. Niestety, wielu przedsiębiorstw nie stać na jednorazową wymianę całej dotychczasowej infrastruktury i w takiej sytuacji pojawiają się rozwiązania mogące działać w trybie analogowym i cyfrowym, a tym samym pozwalające na stopniowe przeprowadzenie płynnej, zaplanowanej migracji. Przejście z łączności analogowej na cyfrową jest nieuchronne, bowiem umożliwia przedsiębiorstwom uzyskiwanie dostępu do danych przy jednoczesnym podniesieniu jakości usług.
Ta duża różnorodność coraz bardziej zaawansowanych radiotelefonów (analogowych i cyfrowych), jak również ich łatwa dostępność na rynku stał się inspiracją do próby stworzenia swego rodzaju przewodnika po rynku radiotelefonów. Na wzór przewodnika po radiotelefonach PMR, jaki był publikowany miesiąc temu, zamieszczamy przewodnik po radiotelefonach VHF/UHF. Ze względu na dużą liczbę dostępnych modeli zostały one rozdzielone w tym zestawieniu na radiotelefony profesjonalne i amatorskie, choć często różnią się one jedynie zakresem pracy (te drugie zostaną przedstawione za miesiąc). Niektóre urządzenia są tak skonstruowane, że mogą być zaprogramowane na potrzebny zakres, profesjonalny bądź amatorski.
Generalnie rzecz biorąc, sprzęt profesjonalny jest wykonywany solidniej i jest łatwiejszy w użytkowaniu, bo przeznaczony dla ludzi o różnych profesjach, z zasady rzadko obeznanych z radiotechniką.
Z analizy otrzymanych ankiet wynika, że czołowym dostawcą radiotelefonów profesjonalnych dla wielu działów gospodarki, w tym służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa, jest firma Motorola, ale prezentujemy również radiotelefony innych firm, głównie tych, które wskazali dystrybutorzy.
W tym miejscu chylę czoła przed gdyńską firmą Radmor, która jest jedynym krajowym producentem nowoczesnych, profesjonalnych radiotelefonów oraz radiostacji wojskowych i z sukcesem konkuruje ze sprzętem zachodnim.
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl