Od redakcji85 lat Polskiego RadiaŚR nr 10/2010Historia radia jest ciekawa, warto ją przypomnieć i poznać.
Może się wydawać, że zapomnieliśmy o tak znamienitej rocznicy powstania Polskiego Radia, ale to katastrofa pod Smoleńskiem spowodowała, że zaplanowane na kwiecień główne obchody pod patronatem Prezydenta RP zostały przełożone.
Z okazji jubileuszu 85-lecia Polskiego Radia na Zamku Królewskim w Warszawie jest prezentowana wystawa "Tu Polskie Radio 1925–2010".
2 września br., podczas uroczystego otwarcia wystawy, miałem okazję zwiedzić tę wyjątkową ekspozycję przybliżającą 85-letnią działalność programową Polskiego Radia, historię Teatru Polskiego Radia, dzieje radiowych zespołów muzycznych, rozgłośni regionalnych oraz rozwój technologiczny radia. Krótka notatka na ten temat znajduje się wewnątrz numeru, ale zachęcam do skorzystania z możliwości zwiedzenia wystawy, czynnej do 17 października, aby przypomnieć sobie radiowe osobowości – spikerów i twórców popularnych audycji, których dokonania składają się na bogaty dorobek publicznej radiofonii. Warto zobaczyć liczne fotografie i plakaty, a także pokazy multimedialne z fragmentami kronik filmowych oraz unikalne nagrania ze zbiorów Archiwum Polskiego Radia. Z pokazanych dokumentów widać, że Polska miała wielu wybitnych naukowców i techników, którzy byli w stanie uruchomić radio w kraju jeszcze wcześniej, czyli wraz z odzyskaniem niepodległości, ale rząd uznał wówczas, że są sprawy o wiele ważniejsze. Ciekawostką jest, że w czasie Bitwy Warszawskiej w 1920 r. nadajnik radiowy posłużył do zagłuszania rozkazów Sowietów.
Jak widać, historia radia jest ciekawa, warto ją przypomnieć i poznać. Także wśród naszych Czytelników jest grupa pasjonatów radio retro, którzy szczególnie przyczynili się do wzbogacenia wspomnianej ekspozycji.W innym artykule, "Era Kolibra", są prezentowane pierwsze polskie odbiorniki tranzystorowe rodem z bydgoskiej Eltry. W ten sposób przypominamy, nigdzie nie nagłaśniany, jubileusz 50-lecia polskiego "tranzystora" (tak nazywano pierwsze radia kieszonkowe).
Niezależnie od zainteresowań radiowych, chyba nie muszę nikogo przekonywać, że z należytą uwagą należy traktować anteny – bez nich po prostu wszelkie urządzenia nadawczo-odbiorcze nie będą działać. Ze źle dobraną anteną zasięg łączności będzie niezadowalający, a w skrajnym przypadku może doprowadzić do zniszczeniem drogiej końcówki mocy nadajnika. Z tego też względu, doceniając rolę anteny, po serii opisów radiotelefonów VHF/UHF podjęliśmy próbę stworzenia kolejnego przewodnika, tym razem z antenami do tych urządzeń (stacjonarnych i przewoźnych). Miłośnicy własnych konstrukcji też znajdą w tym numerze coś dla siebie
Miłej lektury!
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl