Od redakcjiNowe rozwiązania radioweŚR nr 02/2011Z roku na rok rosną wymagania dotyczące systemów łączności radiowej. Stawiają je specyficzne działy przemysłu, a także sztaby operacyjne różnych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo czy porządek publiczny, jak również służby udzielające pierwszej pomocy.Dotychczasowe systemy analogowe już nie są w stanie sprostać tym wymaganiom i nie zawsze zapewniają skuteczną łączność tam, gdzie jest ona potrzebna. Z tego względu od kilku lat, głównie w sektorach bezpieczeństwa publicznego, jest wprowadzany nowy system cyfrowej łączności radiowej, działającej w standardzie Tetra.
W ubiegłym roku wiele miejsca poświeciliśmy na naszych łamach prezentacji rozwiązań Tetra oferowanych przez Motorolę. W tym numerze przedstawiamy rewolucyjny pod względem ceny i możliwości system cyfrowej łączności radiowej TetraFlex. Jest to najtańszy, kompletny system Tetra, będący jednocześnie bardzo zaawansowanym rozwiązaniem pod względem technicznym. Jest na tyle elastyczny, że umożliwia budowanie jedno lub wielostrefowych systemów w konfiguracjach z jedną lub wieloma nośnymi, umożliwiając sprostanie różnym potrzebom pod względem pojemności.
Pierwszy taki system zainstalował Radmor w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym, gdzie sprawdził się zapewniając zarówno łączność głosową, jak i transmisję danych, przy wysokim poziomie bezpieczeństwa korespondencji.
Kolejną nowością radiową, tym razem zapewniającą między innymi dostęp do Internetu poprzez sieć komórkową, jest Router MV510. Kilkutygodniowa eksploatacja urządzenia umożliwiła redakcji dostęp do Internetu w miejscu, gdzie nie było możliwości podłączenia poprzez kabel. Dzięki transmisji danych w oparciu o technologię CDMA2000 w paśmie 450 MHz wielu czytelników miało kontakt e-mailowy z redakcją.
Zwolenników taniej łączności CB w samochodzie z pewnością zainteresuje opisywana nowość Presidenta - radiotelefon Truman ASC. Dla tych, którzy własnoręcznie konstruują sprzęt nadawczo-odbiorczy prezentujemy opis zasadniczego traktu transceivera Piligrim w jednej z wersji SMD. Ten amatorski transceiver, dzięki innowacyjnej metodzie działania i doskonałym parametrom, cieszy się od dwóch lat rosnącym zainteresowaniem wśród polskich radioamatorów.
Inne nowości dotyczące eksperymentalnych systemów łączności radiowej przedstawia SP6LB w artykule "Internet w Służbie Amatorskiej".
Za namową czytelników rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących zastosowania w radiotechnice diagramów Smith'a. Wykorzystanie tych słynnych diagramów ma miejsce w technice wielkiej częstotliwości przy dopasowywaniu impedancji czy reaktancji oraz obliczaniu linii transmisyjnych i z pewnością ta wiedza będzie przydatna wielu konstruktorom (niektórzy przypomną sobie wykłady ze studiów). Mam nadzieję, że nowe, praktyczne podejście do tematu przez autora (profesora, byłego wykładowcy na uczelniach technicznych) będzie zrozumiałe dla szerokiej rzeszy czytelników. Czekamy na listy z ewentualnymi propozycjami dotyczącymi tej tematyki.
Miłej lektury!
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl