Od redakcjiZapasowe źródła zasilania i nowości ŚR nr 03/2011Zapasowe źródła zasilania to temat stary i uniwersalny, dotyczący nie tylko łączności radiowej.
Już w czasach, kiedy radio raczkowało, a sieć energetyczna nie była powszechnie dostępna, produkowano baterie zapewniające między innymi zasilanie lamp radiowych, czyli przeznaczone do obwodu żarzenia oraz anodowego.Dzisiaj, kiedy podstawowym źródłem zasilania urządzeń radiowych jest sieć energetyczna, nadal są wykorzystywane rezerwowe źródła energii (głównie akumulatory). Muszą one być w pełnej sprawności wszędzie tam, gdzie wymagana jest bezawaryjna i ciągła praca urządzeń zasilanych energią elektryczną, głównie w zakładach o ruchu ciągłym (szpitalach, obiektach telekomunikacyjnych, wojskowych, centralach telefonicznych...) czy jako UPS zabezpieczający nasz komputer przed nieoczekiwaną przerwą zasilania sieciowego.
W kolejnym przewodniku zwracamy uwagę na najważniejsze zagadnienia związane z wykorzystaniem najpopularniejszych zapasowych źródeł zasilania, czyli akumulatorów (baterii). Mamy nadzieję, że do tematu jeszcze wrócimy, bo nie został wyczerpany, a alternatywne źródła energii, szczególnie ogniwa słoneczne, są coraz powszechniej stosowane, również do zasilania amatorskich urządzeń łączności.
Jako że zawsze staramy się promować nowe urządzenia nadawczo-odbiorcze pojawiające się na rynku, kilka słów o nowościach.
Przedstawiając radiotelefon przenośny RL-328, zwracamy uwagę na sprzęt radiokomunikacyjny mało dotąd prezentowanej na łamach ŚR firmy Rexon Technology Corp. Zajmuje ona istotne miejsce na światowym rynku radiowych urządzeń profesjonalnych, a jej produkty wyróżniają się nie tylko wysoką jakością i niezawodnością, ale również przystępną ceną. Seria takich radiotelefonów przenośnych przeszła ekstremalne testy na wytrzymałość i nic dziwnego, że są one chętnie stosowane dla zapewnienia łączności profesjonalnej w wielu służbach na całym świecie.
Firma Alinco wprowadziła na rynek wysokiej klasy model odbiornika szerokozakresowego. DJ-X11E wyróżnia się na tle
innych dzięki bogatemu wyposażeniu, do którego zalicza się między innymi wyjście cyfrowe. Na uwagę zasługuje szeroki zakres odbioru (rozciągający się od 50 kHz do 1,3 GHz), detektory wielu emisji (począwszy od SSB, a skończywszy na szerokopasmowej FM), duża liczba pamięci i sposobów przeszukiwania pasm. Wszystkie te funkcje sprawiają, że urządzenie znakomicie spełnia wymagania uniwersalnego skanera, umożliwiając również nasłuch amatorskiej korespondencji SSB we wszystkich zakresach fal krótkich i UKF. Jak zapewnił nas przedstawiciel Alinco w Polsce, odbiornik będzie również dostępny w naszym kraju.
Konstruktorom sprzętu nadawczo-odbiorczego polecamy artykuł dotyczący hybrydowego syntezera Si 570 frmy SiliconLaboratories w zastosowaniach amatorskich. Układ ten, ze względu na czystsze widmo sygnału wyjściowego, konkuruje z bezpośrednią syntezą DSS.
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl