Od redakcjiNieustanny rozwój radiaŚR nr 04/2011Od chwili wynalezienia radio podlega nieustannym zmianom oraz udoskonaleniom. Dzieje się tak dlatego, że od
ponad 100 lat nikt nie odkrył ani nie wynalazł tańszego czy doskonalszego nośnika informacji niż fale radiowe. Mam
nadzieję, że zawartość tego numeru udowodni powyższe stwierdzenie.Zacznijmy od radia w epoce sterowców, czyli artykułu o wspomnieniach z dramatycznej wyprawy polarnej Nobilego. To właśnie dzięki radiu, jakie zabrali na wyprawę, naukowcy - rozbitkowie zostali uratowani na morzu. Przy okazji dokonano odkrycia związanego z kierunkowością anteny nadawczej, jaką był izolowany przewód rozwijany w kierunku korespondenta. Według ówczesnej wiedzy zapewniało to najlepszą siłę sygnału. Jak się okazało, na falach krótkich nie jest to takie oczywiste i fale radiowe równie dobrze, a może i lepiej - były emitowane w kierunku dokładnie prostopadłym do osi anteny. Dzisiaj możemy dokonywać oceny charakterystyki anteny dzięki programom i symulacjom komputerowym.
Wielu radioamatorów latami udoskonala swoje anteny, czego dobrym przykładem jest artykuł o dwuelementowej antenie Delta SP3PL. Historyczne radio analogowe w działalności profesjonalnej jest już u kresu swych możliwości. Nowe technologie łączności cyfrowej stopniowo zastępują systemy analogowe (wiele pisaliśmy o systemie Tetra i Flex). Kolejny prezentowany system stworzony przez Icom Inc. IDAS przeszedł już wiele testów i spotkał się z bardzo pochlebnymi opiniami, także wśród profesjonalistów sektora bezpieczeństwa publicznego. System ten łączy lukę pomiędzy systemami analogowymi i cyfrowymi łączności radiowej i jest idealny dla biznesu oraz użytkowników myślących o migracji do systemu cyfrowego.
W tym numerze mamy okazję poznać kolejny radiotelefon RM03 mało dotąd znanej firmy Rexon Technology Corp. Produkowany przez nią wysokiej jakości sprzęt radiokomunikacyjny zajmuje istotne miejsce na światowym rynku profesjonalnego sprzętu. Przedstawiona jest także unowocześniona linia radia CB Lafayette (Ares, Ermes i Zeus), w produkcji której producent uwzględnił uwagi dealera poparte wnioskami i sugestiami klientów.
Śpieszymy także zapoznać z testami TS-590S, najnowszego transceivera HF, na który od dawna czekali krótkofalowcy. Konstruktorzy firmy Kenwood, po kilkudziesięciu latach brnięcia w ślepy zaułek i stosowania pierwszej przemiany częstotliwości "w górę", nareszcie poszli po rozum do głowy i zaprojektowali odbiornik zgodnie z zasadami sztuki inżynierskiej.
Radio wciąż jest na nowo odkrywane i nic dziwnego, że fascynuje się nim wielu ludzi na świecie. Jednym z nich jest amerykański naukowiec i krótkofalowiec Joseph Taylor K1JT, laureat Nagrody Nobla. Nie wszyscy wiedzą, że jest on twórcą znanego programu WSJT, którego ściągawkę zamieszczamy w środku tego numeru. Po wielu nieudanych próbach
w nawiązaniu kontaktu z Josephem do redakcji napływały od kolegów z USA informacje mówiące, że brak odpowiedzi może świadczyć o pobycie naukowca w jakimś ośrodku naukowym i pracy na radioteleskopie. W końcu jednak udało się nam sfinalizować wywiad z noblistą.
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl