Od redakcjiOdbiorniki dla każdegoŚR nr 09/2011W ciągu kilkunastu lat wydawania ŚR na jego łamach pojawiło się wiele opisów radioodbiorników, w tym odbiorników globalnych. Szybki postęp w elektronice spowodował, że obecnie większość z nich to modele już przestarzałe, choć, o ile są sprawne, nadal są użyteczne. Jednym z takich znanych odbiorników globalnych o bardzo dobrych parametrach odbiorczych i z użytecznymi funkcjami jest np. Sony ICF-SW 7600 G. Jest to jeden z kultowych modeli, używany także dzisiaj. W zamieszczonym przewodniku przedstawiamy informacje o dostępnych na rynku szerokopasmowych odbiornikach radiowych. Jest to temat, który z pewnością zainteresuje nie tylko miłośników skanowania częstotliwości radiokomunikacyjnych, ale bardzo szerokie grono czytelników, bowiem prezentujemy najlepsze aktualnie odbiorniki dla wszystkich użytkowników fal radiowych.Dzięki odbiornikom szerokopasmowy miłośnicy informacji i rozrywki znajdą ulubione stacje broadcastingowe AM na falach długich, średnich i krótkich oraz FM na UKF. Radioamatorzy będą mogli zapoznać się z pracą stacji amatorskich pracujących CW i SSB w zakresach fal krótkich oraz FM w zakresach VHF/UHF. Kierowcy nieposiadający CB-Radia dowiedzą się, co słychać na popularnym kanale drogowym 19. Spotterzy, poprzez nasłuch pasm lotniczych, uzyskają możliwość śledzenia ruchu lotniczego. Służby profesjonale za pomocą odbiorników szerokopasmowych mogą monitorować aktywności nadajników pracujących w określonym paśmie, czy wybrane transmisje radiowe oraz sygnały zakłócajace. Szerokopasmowe skanery mogą też pomagać w likwidowaniu podsłuchów dzięki wykrywaniu miniaturowych nadajników, tak zwanych pluskiew. Obowiązujące prawo telekomunikacyjne nie wymaga pozwolenia na używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru. Dzięki temu każdy może kupić sobie takie urządzenie wedle własnych potrzeb czy zasobności portfela. Najprostsze i najtańsze skanery można kupić za kilkaset złotych, ale te wyposażone w analizatory widma czy z możliwością odbioru emisji cyfrowych kosztują kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto więc przed zakupem zapoznać się z najważniejszymi parametrami technicznymi skanerów i odbiorników globalnych polecanych przez krajowych dystrybutorów.
Na prośbę wielu nasłuchowców zamieszczamy w tym numerze tablicę z wykazem stacji nadających na falach długich i średnich, a za miesiąc jest planowana dwukrotnie większa tabela ze stacjami KF. W sieci można znaleźć wiele wykazów użytecznych częstotliwości zebranych przez nasłuchowców i podpowiadających między innymi szereg wykorzystywanych w Polsce kanałów VHF-UHF.
Również dla aktywnych krótkofalowców przygotowaliśmy kilka nowości, w tym prezentację najnowszego transceivera Icom IC7410, który właśnie ukazał się na krajowym rynku. Jest to uproszczona wersja IC9100, bez pasm 2 m i 70 cm, ale za to w przystępnej cenie. Opis anteny Hexbeam ma zachęcić radioamatorów do własnoręcznego konstruowania anten kierunkowych i pokazać, że nie taki diabeł straszny...
Bardziej zaawansowanym konstruktorom polecamy opis wykonania kolejnego korygowanego GPS-em wzorca częstotliwości i czasu, z zastosowaniem wzorca rubidowego.
Przyjemnej lektury!
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl