Od redakcjiKlub Miłośników RadiaŚR nr 10/2011Lato za nami, skończyły się też urlopy i wakacyjne wyprawy z radiem w teren. Ostatnie miesiące, wbrew powszechnej opinii, że czas kanikuły to sezon ogórkowy, obfitowały w spotkania i zjazdy krótkofalarskie. O tych największych z nich można oczywiście przeczytać na naszych łamach.Opublikowany miesiąc temu przewodnik dotyczący szerokopasmowych odbiorników był - zdaniem naszych czytelników - prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Do redakcji dotarło wiele listów dotyczących nasłuchu radiowego. Kontynuujemy ten temat zamieszczając dalsze informacje o odbiornikach globalnych oraz skanerach częstotliwości, jak również bardzo przydatne tablice z wykazem stacji radiowych nadających na falach krótkich.
Nie tylko my stwierdzamy rosnące zainteresowanie nasłuchem radiowym. Współpracująca z redakcją firma ERcomER stworzyła nawet na swojej stronie "Klub Miłośników Radia" pod honorowym patronatem "Świata Radio". Zarejestrowani użytkownicy będą mogli otrzymywać bezpłatny, klubowy biuletyn informacyjny z ciekawostkami dotyczącymi radia (prezentacja stacji, wydarzenia, polecane strony internetowe). Znajdą się tam także informacje praktyczne, w tym na przykład uaktualnione tabele zawierające częstotliwości i godziny nadawania na falach krótkich programów w języku polskim. Zapraszamy na stronę
www.ERcomER.com.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu nasłuchowców na informacje o nowościach na rynku odbiorników globalnych, prezentujemy jedno z najnowszych urządzeń dostępnych w naszym kraju, Sangean ATS-909X. Jest to uniwersalny odbiornik przeznaczony do odbioru nie tylko stacji broadcastingowych AM/FM, ale także pasm krótkofalarskich CW/SSB.
Krótkofalowcy z bardziej zasobnym portfelem znajdą wyczerpujące informacje na temat transceivera Icom IC-9100, który podobno potrafi niemal wszystko; między innymi pokrywa wszystkie amatorskie pasma fal krótkich oraz VHF i UHF.
Dla zwolenników własnoręcznych konstrukcji mamy nie lada gratkę - za zgodą rosyjskiego autora US5MSQ, twórcy nowoczesnej homodyny, zamieszczamy obszerny opis wykonania jego transceivera. Zdaniem kilku polskich konstruktorów, którzy już z powodzeniem odwzorowali to urządzenie, wystarczy obsadzić płytkę drukowaną sprawnymi elementami i nie pomylić się w lutowaniu, a TRX wystartuje poprawnie po włączeniu zasilania.
Opisy wybranych konstrukcji zaprezentowanych na V warsztatach QRP w Burzeninie i listę osób nagrodzonych w konkursie PUK 2011 zamieścimy za miesiąc.
Przyjemnej lektury!
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl