Od redakcjiNowości radiowe dla każdegoŚR nr 12/2011W tym miesiącu kontynuujemy opisy wybranych produktów związanych z radiokomunikacją, które były wystawione na ostatnim Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Nie tylko w wojsku analogowe systemy radiowe, choć bardzo funkcjonalne, coraz częściej nie spełniają wszystkich potrzeb. W ostatnich latach wzrosło powszechne zapotrzebowanie na odporną na podsłuch, szyfrowaną transmisję głosu oraz na transmisję danych i telemetrii. Wszystkim użytkownikom łączności radiowej zależy, aby ich systemy radiowe były odporne na zakłócenia i efektywne w wykorzystaniu przyznanych częstotliwości. Wiele firm cywilnych wprowadza nowy system cyfrowy DMR (Digital Mobile Radio), który umożliwia wykorzystanie dostępnej infrastruktury oraz łatwą instalację na istniejących już obiektach. Dzięki niemu klienci stopniowo przechodzą od techniki analogowej do cyfrowej, bez konieczności wymiany wszystkich urządzeń od razu.
Miło nam poinformować, że gdyński Radmor wzbogacił swoją ofertę i wprowadził do sprzedaży radiotelefony przeznaczone do pracy w cyfrowych sieciach DMR oraz nabył autoryzacje do pełnej obsługi serwisowej tych urządzeń - klienci nie muszą już korzystać z serwisu w Wielkiej Brytanii, bowiem Radmor w sposób kompleksowy i fachowy może zaspokoić wszelkie potrzeby użytkowników DMR.
Z kolei użytkownicy CB Radia uzyskali możliwość zakupu nowego radiotelefonu CB President Teddy Asc, o niezłej jakości za rozsądną ceną. Przed kupnem warto zapoznać się z parametrami technicznymi i informacjami zamieszczonymi w dziale Prezentacja.
Krótkofalowcy w kolejnym artykule OE1KDA mogą bliżej poznać transmisję danych w nowym systemie cyfrowym D-Star. Jak wiadomo, system ten pozwala na równoległe przesyłanie krótkich komunikatów tekstowych, współrzędnych GPS, a także na prowadzenie łączności pisemnych w stylu Packet-Radio czy PSK31. Autor opisuje wiele przydatnych programów przeznaczonych do transmisji danych w coraz bardziej popularnym, także w Polsce, D-Star.
Podczas konstruowania czy serwisownia urządzeń radiowych, obok zupełnie podstawowych przyrządów, jak multimetr, oscyloskop czy generator sygnałowy, pojawia się potrzeba posiadania analizatora widma. Urządzenie to umożliwia pomiar wartości sygnałów, w tym mocy, napięcia w funkcji częstotliwości oraz zobrazowanie tego, co urządzenie produkuje na wyjściu. Istotnym problemem przy zakupie takiego uniwersalnego przyrządu w.cz. jest jego cena: najtańszy analizator średniej klasy to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych i pozwolić sobie na niego mogą naprawdę bardzo nieliczni radioamatorzy. Tym bardziej więc warto poznać (w dziele Test) model USB-SA44B, w niewygórowanej cenie.
Zupełnym zaskoczeniem, jeżeli chodzi o stosunek ceny do możliwości pomiarowych, jest analogowy analizator antenowy z generatorem sygnałowym HF i miernikiem częstotliwości Jerzego SQ7HJM, nagrodzony na w konkursie PUK podczas V Warsztatów QRP w Burzeninie.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzę wszystkiego najlepszego!
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl