Od redakcjiNajważniejsza jest antenaŚR nr 01/2012Jeżeli już zrobimy analizę i określimy wysokość zawieszenia naszej anteny, to pozostaje jeszcze jeden problem - jak antenę dopasować do nadajnika.
O tym, że antena jest ważna, wie każdy użytkownik radia. Niewielu jednak wie, jak ją prawidłowo zainstalować i zestroić.
Charakterystyki promieniowania anteny, jakie podaje producent, dotyczą wolnej przestrzeni i nie zawsze uwzględniają obecność gruntu bezpośrednio pod anteną. W praktyce konieczne jest branie pod uwagę "ziemi" także w dalszej odległości od anteny, gdzie następuje odbijanie się fali przychodzącej lub wysyłanej. Zwolennicy łączności DX-owych muszą liczyć się także z kątami nadejścia sygnałów oraz z optymalną wysokością anteny. Okazuje się, że znane powiedzenie - im wyżej ustawiona antena, tym lepiej - może być błędne. Jaką wybrać optymalną wysokość dla anteny wielopasmowej? Na takie i inne pytania próbuje odpowiedzieć w tym numerze Zdzisław SP6LB.
Jeżeli już zrobimy analizę i określimy wysokość zawieszenia naszej anteny, to pozostaje jeszcze jeden problem - jak antenę dopasować do nadajnika. Tutaj pomocny może być nasz przewodnik z informacjami na temat skrzynek antenowych. Urządzenia takie są zalecanym, dodatkowym wyposażeniem transceivera i spełniają rolę układu dopasowującego antenę z linią zasilającą do impedancji wyjściowej nadajnika. Zestawienie zawiera najczęściej spotykane na rynku tunery ręczne i automatyczne, różniące się głównie mocą i sposobem wykonania. W instrukcji wykonawca z reguły podaje, że tuner został zaprojektowany w taki sposób, aby skutecznie dopasować dowolny nadajnik do najczęściej spotykanych anten. W praktyce nie wszystkie rozwiązania spełnią nasze oczekiwania.
Analiza dostępnych rozwiązań dowodzi, że najskuteczniejsze są zewnętrzny tunery montowane bezpośrednio przy antenie. W przeciwieństwie do klasycznych skrzynek antenowych montowanych przy nadajniku (transceiverze), które służą do ochrony końcówki mocy w.cz. i zapewniają jej odpowiednią impedancję, dopiero tunery przyantenowe faktycznie doprowadzają antenę do rezonansu dla danej częstotliwości. Nie ulega wątpliwości, że takie rozwiązanie zapewnia maksymalną skuteczność (sprawność) naszej anteny. Tuner montowany przy nadajniku stroi antenę razem z linią transmisyjną (kablem koncentrycznym), natomiast przyantenowy stroi optymalnie samą antenę i zapewnia właściwą impendancję kabla antenowego, nie powodując strat. Nic dziwnego, że profesjonalna łączność wojskowa już od lat stosuje wyłącznie takie rozwiązania. Zainteresowanym polecam artykuł Rafała SQ5FWR "W poszukiwaniu idealnej anteny". Autor na przykładzie CG-3000 podaje najprostszy sposób zbudowania prostego i skutecznego, szerokopasmowego systemu antenowego. Kolejnym artykułem, na który zwracam uwagę, jest opis konstrukcji i możliwości analizatora NA01 Leszka SP6FRE (praca nagrodzona w konkursie PUK 2011). Warto mieć taki wielofunkcyjny, uniwersalny miernik mikroprocesorowy, ułatwiający pracę przy konstruowaniu sprzętu krótkofalarskiego, w tym antenowego (pomiar mocy, WFS, parametry obwodów antenowych...). W chwili, kiedy piszę te słowa, autor przygotowuje nową płytkę drukowaną, która powinna spełnić oczekiwania nawet wymagających konstruktorów.
Życzę przyjemnej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl