Od redakcjiPrzedwiosenne tematyŚR nr 03/2012Prawdziwą gratką dla konstruktorów jest z pewnością opisywany transceiver SDR Avala-01 w formie przystawki do komputera.Kiedy przygotowujemy ten numer "Świata Radio", na dworze panuje temperatura sporo poniżej –20°C; tym bardziej więc dokładamy starań, aby marcowy numer zawierał wiosenne tematy.
Podczas spotkania w siedzibie WB Electronics w Ożarowie Mazowieckim zapytałem Prezesa, Piotra Wojciechowskiego, co firma przygotowuje na tegoroczne targi MSPO i na konkurs o "Defendery". Usłyszałem dość wykrętną odpowiedź, że jeszcze za wcześnie, by o tym rozmawiać oraz, że w branży zbrojeniowej nie można zdradzać wszystkich planów. Pomimo tajemniczego zachowania mojego rozmówcy, udało mi się uzyskać wiele interesujących odpowiedzi. Celowo wybrałem do prezentacji firmę osiągającą z roku na rok coraz większe sukcesy w innowacyjnych rozwiązaniach (między innymi z zakresu radiokomunikacji wojskowej), aby pokazać, co można osiągnąć dzięki wytrwałej pracy. Myślę, że jest to dobry przykład firmy, w której wiedzą, jak z sukcesem realizować politykę rozwoju nawet w dobie światowego kryzysu.
Kilka słów o sukcesach chińskich firm, które są coraz bardziej znane także na polskim rynku radiowym. Pokazane na okładce dwa jednopasmowe radiotelefony dla pasm 2 m i 70 cm Puxing PX-888, choć zasadniczo przeznaczone do użytku profesjonalnego, ze względu na dobre wyposażenie i przystępną cenę są także interesującym rozwiązaniem dla krótkofalowców.W celu zaprezentowania sukcesów w sporcie radiowym zaprosiliśmy do rozmowy krótkofalarskie małżeństwo Marzenę SQ2LKO i Mirosława SQ2LKM, których fascynują zawody krajowe i którzy są aktualnymi Mistrzami Polski Amatorskich Radiostacji 2011. Wielką rolę w politechnizacji dzieci i młodzieży odgrywają Harcerskie Kluby Łączności (HKŁ). W Polsce jest ich około 100. Z prawdziwą satysfakcją publikujemy aktualności dotyczące kilku wybranych klubów, które od lat są bardzo aktywne nie tylko na paśmie, ale również w szkoleniu młodzieży.
Zanim ociepli się i bez obaw będziemy mogli wejść na dachy czy maszty, aby posprawdzać, jakie szkody mrozy, śnieg i wichury spowodowały w naszych instalacjach antenowych, proponujemy do odwzorowania antenę skonstruowaną przez Łukasza SQ6RGK. Jest to projekt trzypasmowej anteny QRP, nagrodzonej w ubiegłorocznym konkursie PUK w Burzeninie. Warto wykonać taką trzypasmową (7, 14, 21 MHz) antenę "kieszonkową", przeznaczoną do wykorzystania głównie w czasie wypraw terenowych.
Prawdziwą gratką dla konstruktorów jest z pewnością opisywany transceiver SDR Avala-01 w formie przystawki do komputera. Płyta główna była wielokrotnie udoskonalana, a poprawiona wersja 3 jest znana pod nazwą Genesis G40. Urządzenie to jest jednym z opracowań serbskiego krótkofalowca YU1LM, który właśnie na tym sprzęcie wygrywał zawody międzynarodowe w kategorii QRP z maksymalną mocą wyjściową 5 W. Mam nadzieję, że dzięki zamieszczonemu opisowi wielu konstruktorów wykonujących do tej pory tradycyjny sprzęt nadawczo-odbiorczy HF zasmakuje także w nowoczesnym, programowanym rozwiązaniu Software Defined Radio.
Przyjemnej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl