Od redakcjiLato z radiemŚR nr 08/2012Dwa największe na świecie krótkofalarskie spotkania za nami: Hamvention Ohio Dayton (USA) i Ham-Radio we Friedrichshafen (Niemcy). Te dwie letnie imprezy są między innymi wyznacznikiem postępu technologicznego, bowiem wielkie firmy radiokomunikacyjne z reguły pokazują tam swoje najnowsze, prototypowe wyroby. Tak było i tym razem: Kenwood zademonstrował transceiver HF TS-990S, a FlexRadioSystems serię najnowszych transceiverów SDR Flex 6000 (musimy jeszcze poczekać, zanim produkty te trafią na półki sklepowe).O tych imprezach i zaprezentowanych na nich nowinkach technicznych można przeczytać w niemal wszystkich czasopismach dla radioamatorów. Skoro zaś ARRL może chwalić się Hamvention, a DARC Ham-Radio, to możemy i my pochwalić się ŁOŚ w Jaworznie. Impreza ta z roku na rok jest coraz większa i coraz ciekawsza. Trudno w jednym numerze zrelacjonować wszystkie wydarzenia, jakie miały tam miejsce, dlatego w tym numerze skupiamy się tylko na ciekawych, wakacyjnych antenach zademonstrowanych na „łosiowej górce”. Trudno policzyć, ile ich było, ale rozstawiono tam prawdziwy las anten stacjonarnych i samochodowych, fabrycznych oraz w wykonaniu amatorskim, praktycznie na wszystkie dostępne pasma od 1,8 MHz do 10 GHz.
Jeden z uczestników zauważył, że postawienie imponującej anteny obok swojego miejsca zakwaterowania to swego rodzaju punkt honoru większości "łosiowiczów". Duże wrażenie robił nowy, 5-pasmowy Beam SP7GXP i nieco mniejszy, 3-pamowy Beam SP3GEM (ten sam, którego używała polska wyprawa PJ7PT na wyspę Sint Maarten) oraz mikrofalowa antena paraboliczna konstrukcji SP9XUD. Mamy nadzieję, że wśród prezentowanych opisów każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie na letnie wyjazdy.
Licencjonowanych krótkofalowców z pewnością zainteresuje tani chiński radiotelefon dwupasmowy Wouxun KG-UV6D obejmujący zakresy amatorskie 144 MHz i 430 MHz, a także odbiornik radiofoniczny FM 76-108 MHz. Innym, w szczególności kierowcom, polecamy radiotelefon Albrecht AE 5890 E. Ten nowoczesny, multistandardowy radiotelefon AM/FM/SSB może być używany zarówno jako samochodowy radiotelefon CB, jak i jako urządzenie stacjonarne.
Ciekawą wakacyjną przygodą może okazać się samodzielne budowanie prostych układów radiowych, co przecież ma ogromne, nieocenione wartości dydaktyczne. Szczególnie młodym Czytelnikom pragnącym poznać fascynujące tajniki radia proponujemy dwa proste radioodbiorniki AM umożliwiające odbiór ogólnopolskiego programu Warszawa I na częstotliwości 225 kHz (na której od lat jest nadawana popularna i lubiana audycja "Lato z radiem").
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl