Od redakcjiSprzęt radiowy dla każdegoŚR nr 11/2012W ostatnim czasie miały miejsce dwa ważne wydarzenia, których nie mogliśmy przeoczyć: Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach (MSPO 2012) i Zjazd Techniczny SP w Burzeninie. Obie imprezy zgromadziły rekordową liczbę uczestników.
Wszyscy wiemy, że wojsko jest nierozerwalnie związane z łącznością radiową. Sprawna łączność jest niezbędna zarówno na polu walki, jak i w czasie pokoju. XXI wiek to czas integracji środków komunikowania.
Operacje połączone, zwłaszcza funkcjonowanie oddziałów specjalnych czy zarządzanie kryzysowe, wymagają integracji środków łączności - jest to klucz do efektywnego wykorzystania różnych komponentów operacyjnych i skutecznego dowodzenia, a co za tym idzie - sukcesu każdej misji. Dlatego właśnie prezentujemy produkty firm związanych z radiokomunikacją, które były pokazywane podczas ostatniego MSPO.
I Zjazd Techniczny SP potwierdził dużą różnorodność zainteresowań technicznych polskich radioamatorów. Dowodem na to jest finał konkursu PUK 2012, do którego zgłoszono 16 prac. Komisja konkursowa nie wyłoniła najlepszej pracy, natomiast wyróżniła wszystkich uczestników. Być może dzięki
ankiecie zamieszczonej na naszym serwisie Czytelnicy Świata Radio wyłonią temat dla nich najciekawszy. Wyniki ankiety będą miały wpływ na kolejność publikacji opisów na naszych łamach.
Warto dodać, że organizatorzy zjazdów technicznych rozpoczynają już przygotowywania do kolejnych imprez w 2013 r. To bardzo dobrze, bo takie spotkania, połączone z prezentacją nowoczesnego sprzętu, wykładów i giełd, oprócz swojej podstawowej, edukacyjnej i rozrywkowej funkcji, spełnią również bardzo ważną rolę w integracji radioamatorskiego środowiska.Wprawdzie dwie duże imprezy zdominowały tematykę tego numeru, to jednak i inne artykuły są godne polecenia.
Jednym z nich jest test nowego odbiornika PMSDR. Urządzenie może pracować w zakresie 0,1-72 MHz, ale po rozszerzeniu o opcjonalne zakresy będzie to z pewnością RX dla każdego.
Także opis wykonania transwertera 70/28 MHz wg OZ2M na pewno spotka się z zainteresowaniem konstruktorów przymierzających się do zbudowania przystawki umożliwiającej pracę w nowym paśmie 4 m.
Laboratoria szkół i uczelni technicznych o profilu radiowym powinny zwrócić uwagę na prezentację nowoczesnych zestawów edukacyjnych, przeznaczonych do eksperymentów z mikrofalami.
Z kolei do serwisów cyfrowego radia mobilnego skierowana jest druga prezentacja z ofertą trzech testerów radiowych DMR.
Przyjemnej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl