Od redakcjiOdbiorniki wczoraj i dzisiajŚR nr 12/2012Już w latach trzydziestych ubiegłego wieku były produkowane odbiorniki globalne: układy lampowe z dodatnim sprzężeniem zwrotnym (reakcją), umożliwiające odbiór sygnałów AM i CW. Jednym z najlepszych urządzeń tego typu, zapewniającym dobrą czułość i selektywność, był 3-lampowy odbiornik amerykańskiej firmy National Company SW3, opisany w dziale Retro. Choć konstrukcja była przeznaczona dla radioamatorów, znalazła również zastosowanie w łączności profesjonalnej. Odbiornik okazał się na tyle dobry i uniwersalny, że wytwórnia produkowała ten model przez ponad czterdzieści lat. SW3 umożliwiał pracę w szerokim zakresie częstotliwości od 100 kHz do 33 MHz i miał trzynaście podzakresów, w tym pasma amatorskie.
Dzisiaj za jeden z najlepszych wśród popularnych odbiorników globalnych jest uznawany Tecsun PL-660 (produkowany w Chinach). Umożliwia on odbiór stacji radiowych z całego świata, nadających różnymi emisjami, w tym fonicznych radiostacji broadcastingowych, amatorskich (jednowstęgowych, telegraficznych, cyfrowych, z możliwością przełączania wymaganej szerokości pasma), służb specjalnych (np. morskich)...Poza opisem wymienionych odbiorników globalnych prezentujemy urządzenia, które były zgłoszone do tegorocznego konkursu PUK. Przy okazji - ponieważ wciąż jeszcze napływają odpowiedzi na internetową ankietę, dotyczącą najlepszej pracy PUK, postanowiliśmy przedłużyć termin ich nadsyłania do połowy grudnia, tak by wyniki podać w styczniowym numerze.
Przygotowywanie prezentacji pierwszej pracy konkursowej przypomniało mi czasy, kiedy ponad trzydzieści lat temu zaprojektowałem jedną z moich pierwszych konstrukcji nadawczo-odbiorczych - transceiver Bartek, a następnie poszukiwałem do niego części radiowych. Po tylu latach, chyba nie tylko ku mojemu zaskoczeniu, układ ten stał się inspiracją dla SP4SKV do skonstruowania podobnego urządzenia o nazwie Kacper, oczywiście na nowoczesnych podzespołach.
Kiedy ja budowałem pierwszego Bartka, najbardziej deficytowym podzespołem były rezonatory kwarcowe. Ponieważ miałem dostęp do kwarców demobilowych, wykonywałem z nich filtry McCoya (płytki wymontowane z obudowy rezonatora przestrajałem gumką myszką i złotą obrączką ślubną)...
Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku! Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl