Od redakcjiAnalizatory radioweŚR nr 02/2013Dzięki analizie sygnałów radiowych jest możliwe między innymi lokalizowanie źródeł sygnałów zakłócających, pochodzących od różnego rodzaju nadajników radiowych, oraz wykrywanie interferencji powodowanych przez urządzenia przemysłowe.
Dynamiczny rozwój radiokomunikacji, a w ostatnim czasie zwłaszcza telekomunikacyjnych sieci bezprzewodowych, powoduje coraz większy tłok i chaos w eterze. Duża liczba źródeł sygnału w jednym miejscu zwiększa ryzyko niepożądanych interferencji i zakłóceń, co w konsekwencji utrudnia lub uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie radiowych urządzeń odbiorczych.Potrzeba badania widma radiowego przyczyniła się do opracowana i produkcji całej grupy przyrządów pomiarowych do szybkiego wykrywania i znajdowania każdego typu emisji RF. Powstały zarówno szerokopasmowe, jak i selektywne urządzenia pomiarowe do monitorowania terenu, a także monitory noszone na ciele (do zapewnienia bezpieczeństwa osobistego). Dzięki analizie sygnałów radiowych jest możliwe między innymi lokalizowanie źródeł sygnałów zakłócających, pochodzących od różnego rodzaju nadajników radiowych, oraz wykrywanie interferencji powodowanych przez urządzenia przemysłowe. Na naszych łamach prezentujemy jeden z najnowszych, jeszcze mało znany na polskim rynku przyrząd firmy Narda IDA-3106, który jest wyjątkowo czułym analizatorem sygnałów RF, łączącym doskonałą selektywność z bardzo dużą szybkością skanowania. W najbliższym czasie będziemy także opisywali inne urządzenia pomiarowe do ustalania kompatybilności elektromagnetycznej.
Obok profesjonalnych, cyfrowych urządzeń służących do pomiaru i identyfikacji źródeł fal radiowych, istnieją proste, budowane przez radioamatorów analizatory analogowe. Jednym z takich mierników przydatnych w pomiarach antenowych jest analizator antenowy RF (laureat ostatniego konkursu PUK). Urządzenie jest niesłychanie tanie i łatwe w uruchomieniu, a pozwala zmierzyć podstawowe i najważniejsze parametry anteny: częstotliwość rezonansową i pasmo przenoszenia z rozsądnym SWR.
Jeżeli już jesteśmy przy metrolologii w.cz., to warto zapoznać się z drugą częścią artykułu dotyczącego pomiarów współczynnika fali stojącej, a konkretnie najważniejszej części składowej miernika WFS, czyli sprzęgaczy kierunkowych. Nawet jeżeli nie budujemy sami takiego miernika, to przynajmniej powinniśmy zapoznać się z zasadą jego działania.
Równie interesującą konstrukcją amatorską (jak wynika z ankiet dotyczących prac PUK) jest antena magnetyczna HF. Pomiary jej parametrów wykonane analizatorem antenowym oraz praca na pasmach potwierdzają jej pełną przydatność na wyższe pasma HF.
Prawdziwą gratką dla zwolenników pasm mikrofalowych jest z pewnością opis transwertera DJ6EP na nową częstotliwość 3,4 GHz. Trudno uwierzyć, ale do uruchomienia tego urządzenia wystarczy miernik uniwersalny i dokładny opis uruchamiania zmontowanej konstrukcji podany przez autora.
Przyjemnej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl