Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Styczeń
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Homodyna dla (nie)każdego

ŚR nr 05/2013

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem wśród polskich radioamatorów cieszą się konstrukcje transceiverów wykorzystujących technologię bezpośredniej przemiany częstotliwości (homodynowe). Ich idea polega na przesunięciu widma sygnału wielkiej częstotliwości do zakresu m.cz. i dalsza jego obróbka już w zakresie niskich częstotliwości. Choć konstrukcje takie są znane od kilkudziesięciu lat, to dopiero wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań cyfrowej obróbki sygnału i łatwy dostęp do nowoczesnych komponentów elektronicznych sprawiły, że homodyny amatorskie uzyskały ponadprzeciętne parametry i w wielu przypadkach uproszczenie konstrukcji.Współczesna homodyna to dość rozbudowane urządzenie i nie zawsze może być polecane do budowy przez każdego konstruktora. Wiele amatorskich układów, z powodzeniem odwzorowanych także w kraju, było już prezentowanych na naszych łamach. W tym miesiącu dołożyliśmy wiele starań, aby przybliżyć dwa kolejne transceivery homodynowe QRP: KX3 i Husarek.
Pierwszy to produkt amerykańskiej firmy Elecraft. Łączy zasady homodyny z kwadraturową obróbką sygnałów. Urządzenie jest dostępne jako gotowe lub w formie kitu do samodzielnego złożenia. Nie jest tanie, bo kosztuje ponad 1,5 tys. Euro, ale pierwsi nabywcy są zachwyceni jego działaniem (głównie doskonałą częścią odbiorczą). Udało nam się połączyć test KX3 (wykonany w Europie Zachodniej i prezentowany w kilku tamtejszych czasopismach) z opinią jednego z polskich użytkowników, który wróży świetlaną przyszłość temu amerykańskiemu urządzeniu.
W ostatnim czasie polscy konstruktorzy z grupy HM-SP (Husar) kończą montaż i uruchomienie partii próbnej Husarka, o czym można szerzej przeczytać na forum: www.sp-hm.pl. Ma to być homodyna "dla każdego", która powstaje na bazie modułu do Husara (prace przy tym wyczynowym urządzeniu są cały czas kontynuowane), ale są sprawdzane nowe pomysły i rozwiązania, a ich wyniki na bieżąco trafiają na wspomniane forum.
Planowane jest powstanie szczegółowej dokumentacji końcowej, ale dopiero po zakończeniu montażu partii próbnej. Dąży się do tego, aby ta nowa polska konstrukcja była pozbawiona najistotniejszych wad swoich poprzedników przy utrzymaniu możliwie wysokich parametrów. Na szczególną uwagę zasługuje nowa synteza na wyświetlaczu TFT z panelem dotykowym. Zapowiada się, że Husarek będzie naprawdę ciekawym i nowoczesnym radiem rodzimej konstrukcji, w wielu przypadkach już na etapie prototypu przewyższającym parametrami KX3.
Obydwa te transceivery, to znaczy KX3 i Husarek (przypuszczam, że będzie kilka prototypów), będą prezentowane na majowym spotkaniu ŁOŚ 2013. Zapowiadane są nawet testy i możliwość porównania urządzeń w pracy. Oby tylko pogoda dopisała tak, jak w ubiegłym roku.
Do spotkania w Jaworznie 23-26 maja!

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  



All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal