Od redakcjiSprzęt na wakacjeŚR nr 06/2013Wielu Czytelników planuje wakacje z radiem, zatem i my chcemy w czerwcu podsunąć kilka pomysłów i rozwiązań sprzętowych.
Poszukujący nowych transceiverów HF pewnie zauważyli, że na forach internetowych pojawiły się już pierwsze opinie po ukazaniu się na rynku nowego transceivera Yaesu FT DX 3000. Problem w tym, że - jak zwykle przy tego typu wpisach - w większości głos zabierają ludzie niebadający sprzętu, ale wyrażający swoje opnie wyłącznie na podstawie wyglądu płyty czołowej i skąpych danych firmowych. Warto przed ewentualnym zakupem tej nowości zapoznać się z testem transceivera wykonanym przez amerykańskich specjalistów, w tym z wynikami badań laboratorium ARRL.
Choć Yaesu FT DX 3000 jest w pełni radiem na biurko, to jednak zasilanie 13,8 V z akumulatora i wbudowany tuner antenowy zachęcają do pracy w terenie. Już ze zdjęcia okładkowego widać, że FT DX 3000 jest radykalnie różny od poprzedników i łatwo dostrzec, że wszystkie przyciski i gałki są rozmieszczone zgodnie z intuicją, a duży, kolorowy wyświetlacz TFT oferuje mnóstwo przydatnych informacji.
Końcowym wnioskiem testu jest ważne stwierdzenie, że DX-mani czy entuzjaści pasma 6 m oraz miłośnicy trybów cyfrowych nie znajdą różnicy w pracy na różnych pasmach HF.
Użytkownicy łączności mobilnej CB-Radio powinni zwrócić uwagę na nowy radiotelefon Merx Symfonia I AT-300M, który ma zastąpić model Yosan pro-110 Stealth 2 i będzie miał lepsze parametry elektryczne od poprzednika.Ponieważ nie tylko na wakacyjne wyjazdy przydają się, łatwe do transportu, anteny skrócone, przybliżamy jedną z takich konstrukcji – magnetyczną AlexLoop opracowaną przez PY1AHD, którą można kupić w wielu firmach. Antena ta pracuje w zakresie 40–10 m (także CB) i ma możliwość korzystania z polaryzacją pionowej lub poziomej. Konstrukcja pozwala na swobodny obrót w dowolnych kierunkach, aby zminimalizować lub nawet całkowicie wyeliminować niepożądane sygnały zakłócające pochodzące z innych kierunków. AlexLoop jest szczególnie polecana dla krótkofalowców często podróżujących i chcących mieć antenę łatwą do zainstalowania w każdych warunkach, podczas weekendowego biwakowania, na oknie lub balkonie, a nawet w czasie pieszych wycieczek.
Z myślą o najmłodszych i początkujących radioamatorach zamieszczamy opis odbiornika nasłuchowego SSB-CW/80 m Lidia 80 konstrukcji SP5DDJ. Urządzenie jest proste i tanie, a może ułatwić pierwszy kontakt z krótkofalarstwem i wprowadzić do najprostszej formy tego fascynującego hobby, czyli nasłuchu na popularnym paśmie 80 m. Po dorobieniu anteny kierunkowej, nawet taki prosty odbiornik umożliwi „łowy na lisa”, czyli kontakt ze sportem ARDF (Amateur Radio Direction Finding) nazywanym też radiolokacją sportową, radioorientacją sportową, radiopelengacją czy radiosportem. Tak czy inaczej – idealne zajęcie na wakacje!
Aby przybliżyć tę dyscyplinę sportu, polegającą na odnajdywaniu nadajników radiowych za pomocą radioodbiornika wyposażonego w antenę kierunkową, zamieszczamy rozmowę z rodziną państwa Deptulskich z Tczewa. Podobnie jak wielu innych zawodników podczas wakacji przygotowują się oni do międzynarodowych zawodów ARDF, które odbędą się we wrześniu w Kudowie Zdroju.
Miłych wakacji z radiem!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl