Od redakcjiEmisje cyfroweŚR nr 07/2013Od czasu do czasu staramy się zamieszczać nowinki dotyczące radiowych emisji cyfrowych, a także osiągnięcia w dziedzinie radia cyfrowego. Tym razem w dziale Wywiad przybliżamy sylwetkę Pawła Jałochy SP9VRC, twórcy popularnej emisji PSK31, który jako pierwszy krótkofalowiec z Polski znalazł się wśród ubiegłorocznych wyróżnień fundacji Yasme (The Yasme Fundation).O wykorzystaniu emisji cyfrowych w sieciach Echolinku i D-STAR, dzięki czemu osiąga się zasięgi światowe, pisze Krzysztof OE1KDA. Chcielibyśmy, aby nie tylko koledzy z Wiednia informowali o próbach przeprowadzania testów z łączeniem przemienników przez Echolink.
W dziale Digest prezentujemy przykładowe zastosowania coraz bardziej popularnego także w Polsce modułu Raspberry. Urządzenie to może być wykorzystane przy połączeniach internetowych, w tym także dla sieci Echolink i D-Star, oraz do obsługi APRS. Stosunkowo małe zapotrzebowanie na energię pozwala na zasilanie modułu z baterii słonecznych i akumulatora, co może okazać się zbawienne, aby zapewnić łączność w sytuacjach awaryjnych czy podczas klęsk żywiołowych. Czekamy na pomysły i doświadczenia naszych Czytelników, którzy korzystali już z tego niedrogiego komputerka, dostępnego także w naszym kraju.
Innym tematem jest wykorzystywanie emisji cyfrowych w zawodach. Niemieccy krótkofalowcy zwracają uwagę, że istotnym problemem stała się duża liczba opracowanych emisji i mała liczba ich użytkowników, a także trudności z prawidłowym rozpoznaniem emisji podczas pracy na pasmach. Może także polscy miłośnicy zawodów krótkofalarskich włączą się w temat badania przydatności mniej popularnych emisji cyfrowych Również w XXI wieku warto uczyć się i stosować najstarszą emisję cyfrową, jaką jest CW. Łatwo zauważyć, że najdalsze czy najtrudniejsze łączności, ze względu na zakłócenia czy słabą propagację, DX-mani najczęściej zawdzięczają właśnie CW oraz dobrej antenie (np. opisywanej konstrukcji SP3PL Multibander PL).
Choć istnieje wiele różnorakich programów komputerowych, służących do nauki alfabetu Morse, można wykonać kompletne urządzenie do nauki nadawania i odbioru telegrafii, tzw. symulator alfabetu Morse, np. według przedstawionego opracowania SP7YC.
Do obserwacji różnych sygnałów radiowych, w tym emisji cyfrowych, z pewnością przyda się analizator widma, np. prezentowany stosunkowo niedrogi (w porównaniu z podobnymi modelami innych firm), dostępny w kraju analizator Rigol DSA815-TG.
Z wieloma ciekawostkami dotyczącymi także radia cyfrowego (transceivery Husarek, KX3, odbiorniki globalne Tecsun...) oraz z najnowszymi programami komputerowymi SP9AUV dla krótkofalowców mogli zapoznać się uczestnicy Ogólnopolskiego Spotkania Krótkofalowców ŁOŚ 2013. Dla tych, którzy nie byli w Jaworznie, przygotowaliśmy obszerną relację z tego spotkania.
Przyjemnej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl