Od redakcjiWakacyjne tematyŚR nr 08/2013Ostatnie doniesienia medialne o potężnych pożarach w USA skłoniły nas, by przybliżyć temat łączności radiowej w straży pożarnej, która odgrywa niebagatelną rolę podczas informowania o zagrożeniach i w czasie akcji ratunkowej. Z zamieszczonej wewnątrz numeru rozmowy z przedstawicielem Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że wprawdzie w PSP następuje cyfryzacja łączności, ale na nowy sprzęt profesjonalny, w tym system Tetra, potrzeba sporo pieniędzy.
Krótkofalowcom pasjonującym się łącznościami DX i udziałem w zawodach polecamy uwadze wyniki testu nowego rozbudowanego transceivera Kenwood TS-990S.W świecie CB szykuje się być może mała rewolucja, a to za sprawą prezentowanego mikrofonu bezprzewodowego President Liberty Mic. Urządzenie zapewnia nadawanie i odbiór w obrębie 100 m od samochodu, w którym znajduje się radiotelefon CB ze stacją dokującą.
Wakacje to również czas wyjazdów z radiem oraz budowanie i sprawdzanie zestawów antenowych. Zamieszczone w dziale Digest krótkie opisy nietypowych konstrukcji antenowych mogą być inspiracją do własnych eksperymentów i badań.
Wiele nowych konstrukcji antenowych było pokazywanych i testowanych na plenerowych zjazdach krótkofalarskich. W dziale Porady przybliżamy konstrukcję oryginalnej anteny Waldka SP9WR, demonstrowanej na spotkaniu ŁOŚ, która niebawem może być seryjnie powielana i rozpowszechniana (antena Multiband w wersji wielowariantowej jest w ostatniej fazie przygotowań produkcyjnych, ale konstruktor chce opatentować swoje rozwiązanie).
Nieobecni na ostatnim spotkaniu w Kampinoskim Parku Narodowym mogą zapoznać się z wieloma nowościami, w tym konstrukcjami antenowymi (satelitarnymi SP5MP, 2 el. Deltą SP3PL, portable verticalem SP5VR), opisywanymi w dziale Świat KF/UKF.
Krótkofalowcom pracującym DX-owo na dolnych pasmach amatorskich, poszukującym skutecznych i prostych anten odbiorczych, polecamy opis modyfikacji anteny 4SQ wg G3LNP.
Jeżeli jesteśmy przy technice antenowej, warto poznać konstrukcję tripleksera do rozdzielania trzech sygnałów w trzech pasmach, który umożliwia zasilanie jednym kablem trzypasmowych anten (trzech transceiverów na różnych pasmach).
Zainteresowani unowocześnieniem swojego transceivera HF powinni zwrócić uwagę na opis konstrukcji uniwersalnego generatora w.cz. Iler-DDS autorstwa EA3GCY.
Prezentujemy także kilka nowości sprzętu profesjonalnego, wśród których są nowej generacji analizatory widma Anritsu, wykorzystywane do wyznaczania poziomu sygnału w.cz. w dziedzinie częstotliwości.
Początkującym adeptom pracy na paśmie 10 GHz polecamy pierwszą część artykułu dotyczącego budowy mieszacza. Autor wskazuje nowicjuszom mikrofal drogę pośrednią między nienowoczesną już techniką falowodową a trudnymi do opanowania rozwiązaniami montażu powierzchniowego.
Zaawansowani użytkownicy mikrofal z pewnością znajdą wiele interesujących tematów oraz nowoczesnych rozwiązań nadawczo-odbiorczych i antenowych podczas sierpniowego Zjazdu Technicznego UKF i Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Stowarzyszenia PK-UKF.
Miłego i owocnego spotkania w Zieleńcu!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl