Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Styczeń
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Bez anteny nie ma łączności

ŚR nr 09/2013

Duże zainteresowanie ostatnimi artykułami o antenach stało się inspiracją do poświęcenia temu tematowi jeszcze więcej miejsca, zwłaszcza że okres letni jest często wykorzystywany na budowę i sprawdzanie nowych konstrukcji.
Choć znanych jest wiele opisów amatorskich anten, to nie zawsze autorzy przedstawiają szczegółowe sposoby ich strojenia i dopasowania, pozwalające uzyskać jak najlepszą sprawność systemu. Podczas budowy coraz bardziej popularnej anteny Hexbeam (opisanej także w ŚR) Andrzej SP5MOD trochę błądził przy strojeniu swojej konstrukcji i poświęcił na ten proces wiele czasu – dzisiaj postanowił podzielić się z nami bardzo cennymi doświadczeniami. Mamy nadzieję, że opublikowane sprawozdanie z jej strojenia będzie pomocne dla wielu krótkofalowców decydujących się na samodzielne wykonanie Hexbeam.
Nawet najlepsze radio nie będzie funkcjonować, jeśli użytkownik nie zastosuje odpowiedniej dla niego anteny, ściśle dopasowanej do częstotliwości, na której pracuje transceiver.Wszystkich entuzjastów wypraw terenowych/urlopowych/weekendowych, jak również radioamatorów, którzy mają trudności z zainstalowaniem pełnowymiarowych anten na pasma amatorskie, powinna zainteresować jedna z ciekawszych anten typu "portable" HF-1 na pasma amatorskie HF-UHF (160 m–70 cm). Warto też zwrócić uwagę na pętlową antenę magnetyczną Magnetic Loop typu INAC AH-521. Obydwie konstrukcje, choć kompromisowe, umożliwią pracę radioamatorom zmuszonych do montażu niewielkiej, dyskretnej anteny.
Jeżeli już jesteśmy przy technice antenowej, warto wspomnieć, że aktualnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pracują polskie anteny zaprojektowane i wykonane na Politechnice Wrocławskiej. ISS Columbus zostanie wyposażony w Ham Video – radioamatorski nadajnik DATV, który będzie współpracował z kamerą i dzięki naszym doskonałym antenom będzie można, oprócz dźwięku, odbierać i dekodować sygnały telewizji cyfrowej. Otrzymaliśmy prośby o szerszy opis specjalistycznej anteny odbiorczej Shared Apex Loop Array (SALA), o której wzmiankę zamieściliśmy w ostatnim numerze (dział Digest). Autorem tej konstrukcji jest KB7GF, który otrzymał patent na swoje rozwiązanie. Antena bazuje na podobnych rozwiązaniach stosowanych w wojsku od roku 1968 i chronionych prawami patentowymi. Skoro anten SALA używa profesjonalnie wojsko, to coś w tym jest i chyba warto, aby było dostępne także dla zainteresowanych krótkofalowców (szerszy opis anteny w przygotowaniu).
Mam nadzieję, że wzorem lat ubiegłych, w Burzeninie w dniach 14–15 września, wśród wielu ciekawych rozwiązań radiowych, będzie można oglądać także wiele anten amatorskich.
Do spotkania w czasie II Zjazdu Technicznego SP!

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  



All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal