Od redakcjiRewolucja w radiokomunikacji ŚR nr 11/2013Na naszych oczach dokonują się wielkie zmiany związane z sukcesywną zamianą sposobu przesyłu informacji z analogowego na cyfrowy.
W lipcu br. zakończyła się cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce poprzez zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową DVB-T. Dziś każdy ma dostęp do niekodowanych, dostępnych bezpośrednio w odbiorze naziemnym kanałów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości, z usługami uzupełniającymi.1 października odbyła się w Warszawie uroczysta inauguracja stałego nadawania cyfrowego programów Polskiego Radia. Mieszkańcy okolic Katowic i Warszawy mogą już testować odbiór radia w technologii DAB+. Emitowana jest Radiowa Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, a także PR 24 (dotychczas tylko internetowe) oraz zupełnie nowy kanał o profilu muzycznym – Radio Rytm. Na pierwszym multipleksie znalazły się również dwie regionalne rozgłośnie publiczne: Polskie Radio Katowice oraz Polskie Radio RDC.
Uważni Czytelnicy zauważyli, że o cyfryzacji w radiokomunikacji piszemy od co najmniej 10 lat, kiedy stopniowo zaczęto wprowadzać radiotelefony cyfrowe w różnych służbach łączności, w tym przede wszystkim w wojsku i policji. Początkowo obawiano się, że to się u nas nie przyjmie, że technologia jest niedopracowana i droga. I choć do dzisiaj można spotkać sceptyków wątpiących w celowość wprowadzania nie do końca sprawdzonych technologii, to jednak coraz więcej środowisk nabiera przekonania, ba, pewności, że cyfryzacja to cywilizacyjna konieczność i proces nieunikniony. Dotyczy to także radia publicznego, które, jeśli chce być samodzielnym, nowoczesnym i wciąż rozwijającym się medium, musi podążać właśnie tą drogą.
Po wyłączeniu telewizji analogowej dostępne stały się wszystkie bloki częstotliwościowe, zaplanowane dla radiofonii cyfrowej w paśmie VHF i Polskie Radio S.A. będzie sukcesywnie uruchamiać stacje nadawcze radiofonii cyfrowej na terenie miast będących siedzibami Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Planuje się, że już za kilka miesięcy mieszkańcy okolic Gdańska, Kielc, Krakowa, Wrocławia oraz Szczecina również znajdą się w zasięgu emisji cyfrowej w multipleksie DAB+, a w 2020 r. odbiór cyfrowy obejmie nie mniej niż 90% powierzchni Polski.
Radio cyfrowe udostępnia słuchaczom szeroką ofertę nowych programów, w szczególności dodatkowe kanały tematyczne dla miłośników określonych gatunków muzyki, entuzjastów sportu, pasjonatów historii... W miarę rozwoju tej technologii w naszym kraju będziemy starali się informować o postępach rozbudowy sieci nadajników i zamieszczać testy odbiorników. W każdym razie już dzisiaj, przy wymianie odbiornika radiowego na nowy, warto pomyśleć o hybrydowym odbiorniku cyfrowym DAB+, umożliwiającym także odbiór tradycyjnych fal analogowych FM, które nadal będą wykorzystywane.
Czekamy na Wasze opinie na temat jakości odbioru radia DAB+.
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl