Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Styczeń
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Zabawy z Arduino

ŚR nr 05/2014

Arduino jest jednym z elementów nowego trendu, jaki jest efektem rozwoju mikrokontrolerów, a przede wszystkim oprogramowania open source.
Kiedy pojawiło się Arduino – gotowy, prosty i tani układ znacznie upraszczający implementację mikrokontrolera do projektu – od razu zdobyło wielką popularność, zarówno wśród zawodowych elektroników, jak i szerszego grona entuzjastów. Powstało łatwo dostępne narzędzie, dzięki któremu są tworzone coraz nowsze projekty z pogranicza elektroniki, oprogramowania, multimediów. Inaczej mówiąc, zrodziło się nowe podejście do możliwości, jakie daje nam technika cyfrowa.W czasach mojej młodości, kiedy dopiero powstawały elementy półprzewodnikowe, w tym pierwsze układy scalone, konstruktor, aby dobrze je wykorzystać w projektowanym urządzeniu elektronicznym, dokładnie musiał znać zasadę ich działania. Dzisiaj młode pokolenie elektroników i radioamatorów niechętnie składa coś od zera, ale też nie ma takiej potrzeby, skoro są gotowe, programowalne klocki, nie mówiąc o całych seriach masowo wytwarzanych urządzeń fabrycznych.
Ogromy wybór modułów dodatkowych Arduino umożliwia budowanie funkcjonalnych urządzeń bez projektowania płytki drukowanej oraz montażu na niej elementów. Wykorzystanie tych modułów wymaga dokładnego zapoznania się z bibliotekami ich programów, spisami nazw zawartych w nich funkcji oraz wymaganymi przez nie parametrami. Konstruktor może skoncentrować się na doborze układów peryferyjnych oraz na pisaniu uzupełniających programów realizujących konkretne zapotrzebowanie. Co więcej, Arduino jest w pewnym sensie przeznaczone dla laików komputerowych, czyli osób niezajmujących się zawodowo programowaniem i informatyką. Nic dziwnego, że dzięki dostępności wielu modułów, w tym rozszerzeń i bibliotek programów, Arduino staje się coraz bardziej popularne także wśród krótkofalowców.
Wiele opisów modułów Arduino, w tym konstrukcji AVT oraz cały kurs ich programowania, w ostatnich dwóch latach znalazło się w bratnim piśmie "Elektronika Praktyczna". Dziś i my dokładamy nieco informacji na ten temat, ale pod kątem krótkofalarskim.
Dużym ułatwieniem realizacji urządzeń nadawczych APRS jest biblioteka ArduinoQPRS opracowana przez SQ5RWU (praca konkursowa PUK 2013). Uwalnia użytkownika od konieczności samodzielnego obliczania, kodowania itp. – wystarczy podać kilka haseł, w tym swój znak, adres docelowy i treść nadawanego komunikatu APRS.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest stabilny generator do transceivera na wszystkie pasma VFO DDS z wyświetlaczem graficznym, wykonany z gotowych modułów (kolejna praca SP9MRN).
W jednym z artykułów OE1KDA prezentuje podstawową wiedzę na temat Arduino w krótkofalarstwie i kilka „klocków”, z których można poskładać funkcjonalne urządzenia. Czekamy na kolejne przykłady doświadczeń i pomysłów wykorzystania rewolucyjnego Arduino i oprogramowań open source w radiokomunikacji.

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  



All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal