Od redakcjiWakacyjne spotkania radioweŚR nr 06/2014W tym miesiącu odbędzie się Spotkanie Krótkofalowców w Kampinoskim Parku Narodowym (7 czerwca), a w Gajowie w Górach Stołowych (19–22 czerwca) spotkają się miłośnicy łączności UKF z Polski, Czech i Niemiec.Wakacje sprzyjają wyjazdom z radiem. Także w tym roku krótkofalowcy zaplanowali wiele interesujących spotkań, których celem, oprócz integracji grup czy przedstawienia osiągnięć amatorskiej techniki radiowej, jest zainteresowanie nowych środowisk, szczególnie młodzieży, radiem i krótkofalarstwem. Pierwsze kwietniowe zloty i pikniki za nami, między innymi na Sośniej Górze w Mikołowie oraz nad Jeziorem Otmuchowskim. W chwili, gdy piszę te słowa, trwają przygotowania do majowego spotkania krótkofalowców w Gorzowie Wielkopolskim oraz w Jaworznie k/Wielunia – ŁOŚ. W tym miesiącu odbędzie się Spotkanie Krótkofalowców w Kampinoskim Parku Narodowym (7 czerwca), a w Gajowie w Górach Stołowych (19–22 czerwca) spotkają się miłośnicy łączności UKF z Polski, Czech i Niemiec. W tym drugim spotkaniu (I Sympozjum Integracyjne „Radiokomunikacja Amatorska UKF”) część techniczna będzie poświęcona zagadnieniom łączności oraz działalności w pasmach od 50 MHz do 480 THz.
Także u naszych południowych sąsiadów, w Czechach, odbywają się spotkania z udziałem polskich krótkofalowców. W miejscowości Tri Studne w marcu miało miejsce seminarium na temat EME i mikrofal, a w dniach 30–31 sierpnia w Holicach odbędzie się kolejne spotkanie krótkofalowców.
Przed nami także Zjazd Techniczny SP w Burzeninie (12–14 września; przypominamy o konkursie PUK 2014) oraz Zjazd SP DX C w Sianożętach (20–21 września).
To tylko niektóre miejsca, gdzie odbędą się spotkania okazjonalne. Na co dzień krótkofalarstwo można poznać w klubach krótkofalarskich. To tam można przysłuchać się pracy na pasmach (np. podczas zawodów – regulaminy jak zwykle w dziale Zawody) lub nawet – pod okiem doświadczonego operatora – przeprowadzić pierwszą łączność radiową. Na prośbę wielu czytelników, którzy często pytają o adresy aktywnych klubów działających najbliżej ich miejsca zamieszkania, podjęliśmy próbę zebrania i opublikowania adresów z podziałem na okręgi SP1–SP9. Liczymy, że z Waszą pomocą uda się uzupełnić i skorygować zamieszczony wykaz.
Tematyka zjazdu w Gajowie zainspirowała nas do zaprezentowania kilku tematów związanych z UKF. Jest wśród nich opis wykonania transwertera 2,3 GHz/144 MHz według Romana DJ6EP, wywiad z Czesławem SP7JSG, który jako pierwszy w Polsce, na własnoręcznie skonstruowanej antenie, przeprowadził łączności przez odbicie od Księżyca w paśmie 10 GHz, a także prezentacja wszechstronnych analizatorów NRA mogących pracować do 6 GHz.
Dla wszystkich, również tych, którym nie uda się wyjechać podczas wakacji, prezentujemy kilka opisów najnowszych transceiverów: Icom ID-51E, Ten-TECH EP-100, Intek KT-980 HP, Wouxun KG UV-8...
Przyjemnej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl