Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Styczeń
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Antena Qubical Quad i technika

ŚR nr 07/2014

Antena to magiczny element każdego systemu radiokomunikacyjnego, bez którego nie jest możliwa łączność pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem radiowym. Mnogość ich typów oraz konstrukcji powoduje, że trudno wszystkie opisać, nawet na przestrzeni wielu lat. Od dłuższego czasu przymierzaliśmy się do zaprezentowania opisu wykonania anteny Qubical Quad. Ponieważ ostatnio wielu krótkofalowców zwracało się z prośbą o opublikowanie konstrukcji takiej właśnie anteny w ŚR, dołożyliśmy wielu starań, aby pokazać nie tylko jedno, słuszne rozwiązanie, ale aby zaprezentować różne możliwości jej realizacji zastosowane u różnych użytkowników. Każda z tych anten ma duży zysk, często większy od Yagi, a dzięki zwartej konstrukcji odpornej na wiatry jest polecana wszystkim radioamatorom, także tym, którzy mają mało miejsca na dachu.
Taka antena jest na pewno skuteczna w DX-owaniu i niedroga, dość prosta do wykonania. Jeden z konstruktorów, zafascynowany jej osiągami, stwierdził nawet, że QQ to królowa anten! Pozwolę sobie tutaj przytoczyć największą zaletę: "Na QQ słyszysz, gdy inni jeszcze nie słyszą! Na QQ słyszysz jeszcze, gdy inni już nie słyszą!"Niezależnie od konstrukcji, aby antena była skuteczna i miała dużą sprawność, musi być odpowiednio dopasowana do nadajnika czy odbiornika. Największy problem występuje w przypadku pracy na wielu pasmach, gdzie przy różnych częstotliwościach występują różne impedancje. Tylko nieliczne (i te droższe) transceivery, jak np. szczegółowo opisywany i testowany Yaesu FT1200DX, mają wewnątrz automatyczne tunery antenowe, pozwalające zapomnieć o kłopotach z dopasowaniem anteny. W innych przypadkach dużą pomocą są specjalne, zewnętrzne tunery antenowe. Jedno z takich rozwiązań prezentujemy w tym numerze ŚR. Jest to opracowanie SQ7JHM, które zostało pokazane na III Spotkaniu Krótkofalarskim w KPN, gdzie konstruktor pochwalił się swoim dziełem i gdzie naocznie można było stwierdzić, że to skuteczny układ.
Wiele miejsca w tym numerze poświęcamy na relacje ze spotkań krótkofalarskich. I choć nie wszyscy są zwolennikami zamieszczania artykułów o pobytach na zielonej trawce to zapewniam, że skupiliśmy się głównie na pokazywanej tam technice.
Wprawdzie osobiście nie uczestniczyłem w największych spotkaniach, jakimi były ŁOŚ czy GSK, ale dzięki autorom prezentacji przybliżamy kilka wybranych rozwiązań technicznych, które na pewno zainteresują tych, którzy także nie mieli możliwości tam pojechać. Tak się złożyło, że przebywałem w tym czasie w Kotlinie Jeleniogórskiej, uczestnicząc w kilku interesujących spotkaniach (radioreaktywacja w Jeleniej Górze, zebranie OT-13, wizyty w SP6PCH i na obozie SP6ZDA/6), a także mogłem przygotować wywiady z polskimi guru techniki UKF: SP6GWB (rozmowa wewnątrz numeru) i SP6LB (w przygotowaniu).
Przy okazji dziękuję kolegom SQ6OU, SQ6HHQ i SQ6KXP za opiekę, urozmaicenie pobytu i pokazanie uroków tego przepięknego zakątka Polski.
Przyjemnej lektury!

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  



All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal