Od redakcjiRadiostacje programowalneŚR nr 11/2014Stosowanie w pełni polskich rozwiązań, wolnych od zobowiązań licencyjnych, daje podstawę do zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
Łączność radiowa jest wykorzystywana przez różne rodzaje sił zbrojnych i właściwie od momentu wynalezienia radia tworzono radiostacje specjalistyczne, przeznaczone zarówno dla różnych rodzajów sił zbrojnych, jak i poszczególnych zastosowań (samolotów, czołgów, artylerii, piechoty...).
Znaczenie łączności radiowej w wojsku docenił już marszałek Józef Piłsudski, czego dowodem może być tajny list z 1929 r. do Szefa Sztabu Generalnego: "Łączność w wojsku podczas wojennych wypadków jest taką samą bronią, jak armata, karabin maszynowy, jak kuchnia polowa, jak wóz amunicyjny kompanii. Jest nawet ważniejsza i więcej znaczy dla działań wojennych, niż te wszystkie wymienione rodzaje służb czy broni... Bez łączności bowiem nie ma i być nie może skoordynowanej pracy wojska..."Pierwsze radiostacje były oczywiście telegraficzne, na pojedynczych lampach, dopiero potem powstawały bardziej rozbudowane wielolampowe, a następnie, w miarę rozwoju elektroniki, tranzystorowe i na układach scalonych. Jedną z takich radiostacji była Radiostacja Korespondencyjna Dywizji (RKD), opisywana miesiąc temu.
Dzisiaj klasyczne rozwiązania analogowe powoli tracą swe znaczenie. Na początku tego wieku w powszechnym użyciu pojawiły się nowoczesne radiostacje programowalne i szerokopasmowe. Korzystając ze specjalistycznego oprogramowania mogą one zmieniać charakter przekazu danych.
Współczesne radiostacje programowalne dysponują dużymi możliwościami przesyłu głosu oraz danych, a co najważniejsze, mogą pracować jako węzły łączności do retransmisji informacji (bez użycia dodatkowych stacji przekaźnikowych). Dzięki temu można tworzyć sieci systemów łączności.
Od kilku lat Grupa WB realizuje projekt radiostacji osobistej na światowym poziomie. Premiery dwu rodzimych radiostacji powstałych w kraju w spółce Grupy WB (Perad i R-3509) oraz najnowsze rozwiązania CTM (RKS-8000, RKP-8100, RKL-8200) można było oglądać na ostatniej wystawie MSPO w Kielcach. Stosowanie w pełni polskich rozwiązań, wolnych od zobowiązań licencyjnych, daje podstawę do zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
W artykule dotyczącym wystawy prezentujemy nie tylko najnowocześniejsze polskie radiostacje, ale także inny sprzęt radiowy przydatny w innych służbach. Aby być na bieżąco z techniką radiową, warto wiedzieć również o tych nowinkach wykorzystywanych w łączności kryzysowej.
Ci z naszych Czytelników, którzy nie uczestniczyli w III Zjeździe Technicznym w Burzeninie, mogą zapoznać się z tematami poruszanymi podczas ostatnich warsztatów, zorganizowanych pod hasłem "Nowe technologie, nauka i technika, sport i zabawa". W kolejnych numerach zostaną zaprezentowane najciekawsze projekty konkursowe PUK.
Przyjemnej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl