Od redakcjiRewolucyjne radiostacje cyfroweŚR nr 02/2015Od 20 lat staramy się nadążać za stale rozwijającą się techniką komunikacji radiowej. W każdym miesiącu informujemy czytelników ŚR o nowinkach zarówno w technologii łączności profesjonalnej, jak i amatorskiej.W ostatnim czasie na rynku pojawia się coraz więcej radiostacji (radiotelefonów) dwusystemowych, umożliwiających bezproblemowe przejście z łączności analogowej na łączność cyfrową. Mogą one współpracować z urządzeniami DMR wykorzystującymi technologię TDMA.
W tym numerze prezentujemy najnowsze analogowo-cyfrowe terminale LANDER DMR i ROMVLVS DMR dysponujące zintegrowanymi modułami GSM/GPRS, GPS oraz złączem USB, które mogą być wykorzystane jako niezawodne i przyjazne dla użytkownika urządzenia telekomunikacyjne w taksówkach, pociągach, ambulansach, samochodach pożarniczych, karetkach pogotowia czy radiowozach policyjnych. Oby tylko służby użyteczności publicznej znalazły środki na instalację tak nowoczesnych systemów.
Nieco wolniej, niż w sieciach profesjonalnych, rozwija się cyfryzacja w krótkofalarstwie. Po firmie Icom z legendarnym systemem D-Star także firma Yaesu włączyła się do współzawodnictwa producentów sprzętu do amatorskiej łączności cyfrowej na UKF (rozpoczynając od dwupasmowej ręcznej radiostacji FT1DR i samochodowego dwupasmowego analogowo-cyfrowego radiotelefonu FTM-400DR). Do kompletu Yaesu oferuje również dwupasmowy analogowo-cyfrowy przemiennik DR-1 oraz przystawkę WIRES-X HRI-200 łączącą jedną z obu radiostacji z siecią WIRES w systemie C4FM/FDMA. Obie radiostacje są wyposażone w funkcje APRS i odbiornik GPS.
Radiostacje Yaesu pozwalają na równoległe korzystanie z możliwości emisji FM i C4FM, ale są już podejmowane próby skonstruowania radiostacji obejmujących systemy D-STAR, DMR i P25 z wchodzącym do użycia na KF systemem FreeDV opartym na wokoderze CODEC2. Wprawdzie system transmisji cyfrowego dźwięku firmy Yaesu nie jest kompatybilny z żadnym innym używanym obecnie przez krótkofalowców, ale nie jest również rozwiązaniem zamkniętym, wykorzystuje bowiem nowszą wersję wokodera AMBE używanego w systemie D-STAR. Ostatnie modele Icoma stosują rozwiązanie programowe zamiast sprzętowego wokodera, ale jest ono objęte prawami patentowymi.
Zdaniem specjalistów C4FM/FDMA jest rozwiązaniem nowszym i lepszym niż dotychczasowe. Wszystkie systemy cyfrowe dają (powyżej progu czułości) dźwięk czysty i pozbawiony odgłosów otoczenia. Czas pokaże, na ile firmom radiokomunikacyjnym uda się przekonać użytkowników emisji analogowych do korzystania z dobrodziejstw cyfrowych wynalazków.
Wiele informacji na temat cyfrowych systemów łączności prenumeratorzy ŚR znajdą na dołączonej do tego numeru gratisowej płycie CD. Ponieważ już otrzymujemy pytania o możliwość nabycia płyty, informuję, że aby ją otrzymać, wystarczy czym prędzej zaprenumerować ŚR.
Przyjemnej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl