Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Styczeń
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Technika radiowa - wczoraj i dziś

ŚR nr 04/2015

Choć nieustannie śledzimy najnowsze rozwiązania sprzętu radiowego i co miesiąc opisujemy nowości techniczne, to co jakiś czas spoglądamy także za siebie, by przypomnieć nieco historii.Ponieważ w inauguracji obchodów 85-lecia PZK i 90-lecia IARU, jaka miała miejsce 24 lutego w Warszawie, wzięli udział tylko wybrani przedstawiciele PZK, najbardziej zasłużeni w pracy społecznej krótkofalowcy i reprezentanci polskich władz, prezentujemy nieco informacji na temat tych wydarzeń. Dobrym uzupełnieniem historii powstania i udziału polskich krótkofalowców w pracach IARU jest wywiad z Donem Beattie G3BJ, Przewodniczącym Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU. Przypomina on, że PZK to jedno z nielicznych stowarzyszeń, których przedstawiciele byli obecni na kongresie założycielskim IARU w 1925 r. Zwraca również uwagę na ewolucję krótkofalarstwa, podkreślając rozwój techniczny i społeczną użyteczność tej działalności. Stwierdza też, że jednym z głównych zadań stowarzyszeń członkowskich i samego IARU jest troska o zapewnienie ochrony widma radiowego przed nadmiernymi interferencjami. Zauważa też, że w niektórych krajach następuje odrodzenie zainteresowania radioamatorstwem, ale istotą działań powinno być przyciągnięcie do krótkofalarstwa nowych adeptów.
To właśnie głównie dla początkujących radioamatorów publikujemy kolejny opis wykonania bardzo prostego odbiornika nasłuchowego. Choć układ został opracowany ponad 20 lat temu przez G3RJV, wciąż jest powielany w różnych wersjach na całym świecie.
Bardziej zaawansowani konstruktorzy mogą na bazie zamieszczonego opracowania przystosować bądź usprawnić swój sprzęt do pracy w nowym paśmie 70 MHz.
Dla poszukiwaczy supernowości radiowych mamy dwie prezentacje dotyczące najprostszego radiotelefonu CB/AM Midland Zero oraz bardzo zaawansowanego radiotelefonu AM/FM/SSB/CW na pasmo 10 m o nazwie AT-5555N.
Dostawcy oraz użytkownicy radiowego Internetu powinni zwrócić uwagę na opisywane anteny marki TRANS-DATA, znacznie poprawiające moc sygnału i zwiększające zasięg.
Z pewnością każdy z czytających zainteresuje się wieloma możliwościami nowego radioodbiornika DAB+/FM firmy Blaupunkt. Radio PP15DAB można wygrać, odpowiadając prawidłowo na kilka pytań w konkursie dotyczącym wprowadzanego systemu DAB+ w Polsce. Weź udział w konkursie i wygraj radioodbiornik DAB+.
Dla zwolenników militariów i radio retro mamy prawdziwą gratkę w postaci prezentacji wybranych radiostacji i nadajników demobilowych, jakie dziś można zobaczyć już tylko w muzeum.
Przyjemnej lektury!

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  



All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal