Od redakcjiRozwiązania dla bezpieczeństwaŚR nr 06/2015W ostatnim czasie wiele się mówi o podniesieniu bezpieczeństwa narodowego i publicznego. Coraz więcej robi się w tym kierunku. Raz na 2 lata odbywają się wysoce specjalistyczne targi EUROPLTECH, dostępne jedynie dla profesjonalistów – funkcjonariuszy służb policyjnych oraz cywilnych i wojskowych formacji bezpieczeństwa państwa.Tegoroczne targi odwiedzili także przedstawiciele redakcji, aby zapoznać się z ofertami wybranych producentów i dystrybutorów techniki specjalnej oraz sprzętu i wyposażenia, ze szczególnym uwzględnieniem ofert służących unowocześnieniu systemów łączności. Zainteresowały nas zwłaszcza prezentowane systemy radiokomunikacyjne i pomiarowe.
Bez profesjonalnego sektora radiokomunikacji, służby działające na potrzeby bezpieczeństwa publicznego nie mogłyby prowadzić sprawnych i skoordynowanych akcji. Najciekawsze nowości techniczne związane z profesjonalną łącznością radiową i pomiarami są zaprezentowane wewnątrz numeru.
Czy amatorów warto zapoznawać z charakterystykami takiego sprzętu Zainteresowanych rozwojem radiokomunikacji nie muszę przekonywać, że tak. Z dużą dozą pewności można przyjąć, że po niedługim czasie niektóre z profesjonalnych modeli zostaną wyparte przez nowsze rozwiązania i wtedy mogą trafić w ręce krótkofalowców. Przecież praktycznie od samego początku rozwoju radia istnieje swoista symbioza środowisk amatorskiego i profesjonalnego wykorzystania łączności. Osiągnięcia tych pierwszych bywają wykorzystywane przez tych drugich, a wiele starszego typu radiotelefonów i innego sprzętu z wojska czy policji trafia właśnie w ręce radioamatorów, którzy – po niezbędnych modyfikacjach – wtórnie wykorzystują go na swoich pasmach.
Poza tym, jak można dowiedzieć się z komunikatów związkowych, aktualnie trwają rozmowy na temat ewentualnej przynależności PZK do Federacji Organizacji Proobronnych. Czas pokaże, czy lub w jaki sposób krótkofalowcy zostaną włączeni w struktury wojskowe OTK (Obrony Terytorialnej Kraju) czy w ramy sieci łączności rezerwowej "EmCom".
W chwili gdy przygotowujemy ten numer do druku, również krótkofalowcy z Polski pomagają ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu. Nasłuchują w paśmie 14 MHz komunikatów nadawanych przez odciętych od świata mieszkańców Nepalu, a następnie pozyskane informacje przekazują stacjom koordynującym lub bezpośrednio do instytucji humanitarnych i ratunkowych. Jak kolejny raz pokazało życie, dzięki pracy krótkofalowców są zapewnione alternatywne sposoby przekazywania informacji w przypadku klęsk żywiołowych i innych sytuacji, które uniemożliwiają skorzystanie z powszechnie dostępnych środków komunikacji, takich jak telefon komórkowy czy Internet. W tych trudnych dniach postawa wielu polskich krótkofalowców (SP3POW, SQ3TGV, SP7SMF, SQ5EBM…), którzy pełnili też funkcję stacji koordynujących dla Europy, tzw. "Net control", jest niewątpliwym powodem do dumy dla nas wszystkich.
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl