Od redakcji20 lat minęło!ŚR nr 10/2015Pierwszy numer "Świata Radio" pojawił się w październiku 1995 roku, po ośmiu miesiącach koegzystencji z tematyką audio na łamach "Od Radio do Audio". Aby uzmysłowić młodym Czytelnikom, jak wyglądał w tym czasie stan techniki w Polsce, postaram się przypomnieć niektóre fakty, mające wpływ także na zawartość miesięcznika. Po pierwsze, nie było jeszcze u nas Internetu, a listy i prawie połowa tekstów były pisane ręcznie, więc trzeba było dużo czasu poświęcać na komputerowe przepisywanie. Podobnie było ze zdjęciami: trzeba było wszystkie skanować z papieru, bo nie było aparatów cyfrowych.
Na krajowym rynku istniały w zasadzie dwie firmy radiokomunikacyjne (Alan oferujący radiotelefony FM VHF/UHF i President z radiotelefonami CB), z którymi od razu nawiązaliśmy kontakt.
Większość sprzętu KF, jakim dysponowali krótkofalowcy, to był sprzęt w wykonaniu amatorskim (transceivery fabryczne przeważnie kupowano za granicą). UKF rozwijał się głównie za sprawą wycofywanych ze służb radiotelefonów FM, najczęściej firmy Radmor, przestrajanych na pasma 2 m.
W tym czasie bardzo modne stało się posiadanie CB-radia, które było także alternatywą na braki telefonów. Lawinowy napływ zachodnich radiotelefonów CB spowodował bardzo dużą aktywność pasma 11 m, głównie przez powstające jak grzyby po deszczu kluby DX-owe, których operatorzy nawiązywali łączności także poza pasmem przewidzianym do takiej pracy.
W tym czasie w kraju pojawili się pierwsi operatorzy sieci cyfrowych GSM.
Aby od początku zagwarantować wysoki poziom merytoryczny pisma i otworzyć "okno na świat", nawiązaliśmy współpracę z niemieckimi miesięcznikami "Funk", "CB-Funk" i "Radiohoren". Z tych pism czerpaliśmy na przykład nowinki techniczne i testy najnowszych urządzeń.
Technika łączności i sprzęt radiowy ulegał zmianom. CB-radio pozostało w samochodach, a łączność profesjonalna oraz amatorska poszła w stronę cyfryzacji.
Dziś choć mamy wiele rodzimych opracowań, także korzystamy z wybranych artykułów z najlepszych opracowań w czasopismach IARU, głównie "CQ DL" i "RadCom".
Przez 20 lat przewinęło się przez łamy ŚR wielu utalentowanych autorów (konstruktorów, operatorów, działaczy PZK...), każdy był specem w swojej dziedzinie. Udało się zamieścić wiele ciekawych artykułów, a niektóre z nich były nawet tłumaczone w prasie zagranicznej.
Sylwetki najaktywniejszych współpracowników oraz wspomnienia najwierniejszych prenumeratorów prezentujemy w dalszej części pisma.
Zachęcam do wzięcia udziału w naszym jubileuszowym konkursie, w którym można wygrać wiele atrakcyjnych nagród.
Dziękuję wszystkim, którzy przez te 20 lat wspólnie budowali oraz wpływali na aktualny kształt pisma i zachęcam do dalszej współpracy!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl