Od redakcjiWzmacniacze mocy i nie tylkoŚR nr 12/2015Niezależnie od rodzaju stosowanego stopnia mocy pamiętajmy, że parametry nadajnika muszą być zgodne z warunkami posiadanego zezwolenia i dopuszczalnej mocy licencyjnej!Na wstępie dziękuje wszystkim, którzy przesłali na moje ręce życzenia z okazji jubileuszu 20-lecia „Świata Radio”. Te usłyszane i przeczytane miłe, pochlebne słowa są bardzo zobowiązujące i motywują do dalszej, wytężonej pracy redakcyjnej.
Realizując prośby sporej grupy krótkofalowców, uczestniczących w międzynarodowych zawodach oraz wyprawach DX-owych, przygotowaliśmy zestawienie wzmacniaczy mocy w.cz. Wśród wielu producentów takich urządzeń, często nazywanych dopalaczami, naszą uwagę zwróciła bułgarska firma ACOM, która w ostatnich latach wyrobiła sobie dobrą markę na międzynarodowym rynku. Wśród wzmacniaczy na pasma amatorskie oferuje ona zarówno urządzenia lampowe, jak i tranzystorowe. Często są zadawane pytania, które technologie są lepsze. Odpowiedź na pewno nie będzie prosta, bo każde z nich ma swoje zalety, ale też i wady. Niezależnie od konstrukcji podstawowym zadaniem wzmacniacza mocy nadajnika jest wytworzenie wymaganej mocy wielkiej częstotliwości i dostarczenie jej do anteny przy możliwie najmniejszej mocy sterującej, z możliwie największą sprawnością.
Nie ulega wątpliwości, że wzmacniacze tranzystorowe są łatwiejsze w obsłudze niż lampowe, ponieważ nie wymagają każdorazowego dostrojenia przy zmianie częstotliwości nadawania i są dobrze zabezpieczone przed potencjalnymi uszkodzeniami w trakcie pracy. Są więc dogodniejsze do pracy terenowej czy transportu. Jednak choćby z ostatnich doniesień jednej z grup DX-owych wynika, że wzmacniacze tranzystorowe nie sprawdzają się tam, gdzie wszystkie anteny są zainstalowane blisko siebie i w.cz. z sąsiedniego pasma wyłącza inny PA. W tym samym czasie bez zarzutu spisują się PA lampowe, zrobione specjalnie pod kątem wyprawy. Niezależnie od rodzaju stosowanego stopnia mocy pamiętajmy, że parametry nadajnika muszą być zgodne z warunkami posiadanego zezwolenia i dopuszczalnej mocy licencyjnej!
Z pewnością problem używania wzmacniaczy tranzystorowych odpadnie po zastosowaniu zestawu filtrów pasmowych wykonanego przez 3Z6AEF. Informacja o tym pożytecznym urządzeniu, demonstrowanym podczas tegorocznego spotkania w Burzeninie, jest zamieszczona wewnątrz tego numeru wraz z opisem innych prac pozakonkursowych.
Czytelników, którzy nie mogli uczestniczyć w Zjeździe Technicznym, z pewnością zainteresują skróty najciekawszych, wygłoszonych tam wykładów technicznych.
Ponieważ w ostatnim czasie usługi radiowego dostępu do Internetu, w tym technika LTE umożliwiająca osiągnięcie przepływności zbliżonych do tych oferowanych w sieciach lokalnych dostawców internetowych, stanowią coraz częściej wybieraną przez abonentów metodę dostępową, postanowiliśmy i my przedstawić je w formie przewodnika wraz z zalecanymi antenami zewnętrznymi.
Na zakończenie gratuluję zwycięzcom konkursu jubileuszowego zdobycia wielu cennych nagród oraz składam serdeczne życzenia z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl