Od redakcjiMam licencję i co dalej?ŚR nr 01/2016Od tego numeru będziemy zamieszczać w dziale ABC początkującego radioamatora serię artykułów z cyklu "Licencja i co dalej".
W momencie, kiedy wielu działaczy krótkofalarskich opracowuje bądź realizuje system pozyskiwania dla naszego hobby nowych członków (metodykę pracy z aspirantami: dziećmi, młodzieżą i ludźmi dorosłymi), my podejmujemy próbę pomocy technicznej dla tej grupy, która już zdała egzamin na świadectwo radioamatora i uzyskała swój znak.
Krótkofalarstwo to bardzo wszechstronne hobby i z praktyki wiadomo, że szybkie wyjście w eter po uzyskaniu licencji sprzyja podtrzymaniu zapału towarzyszącego dotąd nauce i przygotowaniom do egzaminu. Z drugiej strony, w bardzo bogatej ofercie sprzętu radiowego (transceiverów, anten...) łatwo się zgubić nie tylko początkującym. Będziemy więc sukcesywnie publikować artykuły ułatwiające wybór wyposażenia fabrycznego i opisy wykonania urządzeń we własnym zakresie, porady konstrukcyjne i operatorskie przeznaczone głównie dla początkujących krótkofalowców.
W pierwszym artykule zostały omówione różne rodzaje działalności krótkofalarskiej i nie można żadnej z nich uznać za obiektywnie najlepszą, a głównym kryterium oceny powinny być osobiste upodobania i konkretne sytuacje.
W kolejnych odcinkach pragniemy pomóc początkującym w wyborze sprzętu radiowego (radiostacje, anteny), przy czym przegląd dostępnego sprzętu zostanie podzielony na pasma KF i UKF. Z oczywistych powodów skoncentrujemy się na sprzęcie klasy popularnej, czyli urządzeniach o przystępniejszej cenie – bardziej dostosowanej do możliwości finansowych początkujących krótkofalowców i jednocześnie, dzięki skromniejszemu wyposażeniu, łatwiejszych w obsłudze. Uprawianie krótkofalarstwa powinno przecież dawać przyjemność i dlatego na początek ważniejsze jest skoncentrowanie się na prowadzonej łączności, bez przytłoczenia operatora mnogością pokręteł, przycisków i pozycji menu. Dzięki temu, po zdobyciu pewnych doświadczeń w eterze i nabyciu wprawy w korzystaniu z funkcji prostego sprzętu, łatwiej będzie opanować obsługę bardziej skomplikowanego sprzętu.
Z pewnością do bardzo zaawansowanych urządzeń należy opisywany najnowszy transceiver Icom IC 7851, będący aktualnie liderem rynkowym. Sprzęt jest drogi, ale warto przynajmniej poznać jego parametry i uzmysłowić sobie, jak aktualny postęp technologiczny przyczynił się do dalszego zwiększenia użyteczności i rozszerzenia wbudowanych funkcji transceivera.
Warto też poznać wszechstronne możliwości dostępnego na polskim rynku odbiornika SDR DX Patrol Mk.2/Mk.3.
Zwolennicy konstrukcji HM z pewnością zwrócą uwagę na opisy ciekawych projektów PUK: uniwersalny wzmacniacz HF 100 W i miernik antenowy HF.
Przyjemnej lektury i wszystkiego najlepszego w nowym roku!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl