Od redakcjiCzerwcowe nowościŚR nr 06/2016Zaprezentowany przed miesiącem pierwszy przenośny oscyloskop z ekranem dotykowym, stworzony przez Rohde & Schwarz, stał się naszym tematem okładkowym, ponieważ otrzymaliśmy wiele pytań o szczegóły dotyczące możliwości pomiarowych tego narzędzia, w tym do jego zdalnej obsługi i sposobów wyzwalania sygnałów.
Kontynuując temat rozwijającej się w naszym kraju sieci HamNet, nie możemy nie podać informacji o telefonii internetowej VoIP, technologii umożliwiającej przesyłanie głosu za pomocą łączy internetowych lub sieci wykorzystujących protokół IP. Mogą z niej korzystać także polscy krótkofalowcy, bowiem dwie z 30 centrali telefonicznych sieci HamNET są już w naszym kraju. Od jakiegoś czasu wydawało się, że techniki cyfrowe opanują całkowicie łączność radiową, a tradycyjne przemienniki FM umrą śmiercią naturalną. Tymczasem z rozmowy z twórcą sieci FM-LINK dowiemy się, że analogowa łączność wraca do łask. Tym bardziej warto więc przedstawić nową, analogową radiostację FM Icom IC-2730. To dwuzakresowe (2 m i 70 cm) urządzenie ma maksymalną moc 50 W i poza zwykłą pracą krótkofalarską pozwala na odbiór pasma lotniczego i satelitów meteorologicznych. Mnogość transceiverów na rynku sprawia, że zadajemy sobie pytania, które z nich są najlepsze. Dotyczy to szczególnie zakresu dynamiki odbiornika dla wąskich odstępów sygnałów zakłócających względem sygnału odbieranego. Temat jest ważny szczególnie dla krótkofalowców pracujących wyczynowo w zawodach krótkofalarskich czy polujących na DX-y. Dla nich wszystkich publikujemy najnowszy ranking transceiverów HF z uwzględnieniem parametrów odbiorników.
Również dla nowicjuszy mamy kilka interesujących propozycji, między innymi opis wykonania odbiornika nasłuchowego na 40 m. Ten układ, na bazie kitu AVT2891, zawiera jedynie 4 popularne tranzystory i jest prosty do uruchomienia. Dzięki użyciu łatwo dostępnego rezonatora ceramicznego pokrywa wymagane pasmo 7,0–7,2 MHz i – co nie mniej ważne – nie wymaga żadnego strojenia (a więc posiadania miernika częstotliwości).
Jak wiadomo, w każdym sprzęcie radiowym (także we wspomnianym odbiorniku) ważna jest antena i zasilanie, tak więc i tych tematów nie mogło zabraknąć. W kolejnym odcinku „Licencja i co dalej” jest podana garść informacji na temat konstrukcji anteny dipolowej. Niektóre z zamieszczonych tam informacji przydadzą się również przy budowaniu innych rodzajów anten.
Ponieważ zasilacze i stabilizatory napięcia zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, prezentujemy jedno z uniwersalnych urządzeń – kit AVT1731 – pokrywający zakres 1,5–30 V.
Kiedy ten numer pojawi się na rynku, będą już znane nowości z majowego Krajowego Zjazdu Delegatów PZK, a także z X Ogólnopolskiego Spotkania Krótkofalowców ŁOŚ.
Przyjemniej lektury i udanych konstrukcji!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl