Od redakcjiRadiowe nowości lataŚR nr 07/2016Tematem okładkowym jest najnowszy radiotelefon Wouxun KG-D901 z systemem DMR, ale może on także pracować w analogowej emisji FM. Ten zupełnie nowy model, razem z unowocześnionymi wersjami Wouxun KG-UV8D plus i KG-UV9D Plus, był oferowany na największym spotkaniu polskich krótkofalowców ŁOŚ 2016. Na to spotkanie przybyło również wiele firm z najnowszym sprzętem radiokomunikacyjnym; można było kupić wszystko, co krótkofalowcom potrzebne.
Wśród wielu nowości znalazł się mobilny „czteropasmowiec" TH-9800 na pasma 10, 4, 2 m i 70 cm FM. Wielkim zainteresowaniem cieszył się ręczny skaner Tecsun PL365 o pionowym, podłużnym kształcie. Jest to doskonały, nie tylko na wakacje, odbiornik globalny dla krótkofalowców, z możliwością odbioru CW i emisji jednowstęgowych SSB (LSB, USB) oraz dla miłośników odbioru stacji broadcastingowych. Dla pracujących systemem APRS interesujący był nowy tracker AVRT5 z nadajnikiem i anteną GPS, radiem VHF i modułem TNC oraz kompletna bramka AVRT7 z odbiornikiem VHF, modułem TNC i LAN oraz obsługą DHCP.
Oprócz wybranych ciekawostek technicznych, jako pierwsi prezentujemy skróty wystąpień tematycznych; zapewne będą one szczególnie ciekawe dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w tegorocznym spotkaniu ŁOŚ.
Jedną z opisywanych nowości jest wokoder SM1000 FreeDV – przystawka na fale krótkie do amatorskiej cyfrowej transmisji głosu bez użycia komputera. Wokoder SM1000 FreeDV nie jest objęty prawami patentowymi, a publicznie dostępny jest nie tylko kod źródłowy oprogramowania, ale również schematy i rysunki PCB, co daje duże pole do eksperymentów.
Czytelnicy zainteresowani wyprawami DX-owymi i rywalizacją sportową zapewne z przyjemnością zapoznają się z relacją pierwszych Polaków, którzy pracowali na superstacji D4C. SQ9CNN i SQ9DIE (członkowie klubu SP9PDF) pojechali na Cape Verde (Wyspy Zielonego Przylądka) i tam z sukcesem pracowali ze stacji D41CV w tegorocznych zawodach CQWPX, osiągając jeden z najlepszych wyników w historii zawodów WPX SSB.
Dla zaawansowanych konstruktorów i zwolenników mikrofal zamieszczamy opis bardzo ciekawego syntezera na najnowszym układzie Analog Devices ADF5355 (jedna z tegorocznych prac konkursowych PUK – UKF).
Początkujący radioamatorzy zapewne zwrócą uwagę na szczegółowy opis prostego transceivera małej mocy DSB na pasmo 40 m, który może być pierwszym własnoręcznie zmontowanym urządzeniem nadawczo-odbiorczym do prowadzenia dwustronnych łączności.
Posiadaczy radiotelefonów FM/2 m z pewnością zainteresuje konstrukcja anteny HB9CV, która składa się z dwóch elementów i z wyglądu przypomina zwykłą antenę Yagi. Dzięki zasilaniu obu elementów, przy stosunkowo niewielkich wymiarach, osiągamy zysk 4–5 dBd, co pozwala, nawet przy dyskretnym umieszczeniu anteny na balkonie albo w oknie, na pracę przez przemienniki położone w większej odległości od naszego QTH.
Przyjemnych wakacji z radiem!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl