Od redakcjiCo niesie nowy rok?ŚR nr 01/2017Tematem okładkowym jest dwupasmowy transceiver KaeFeLek wg SP2FP na popularne pasma amatorskie 80 m i 40 m zbudowany we włocławskim klubie SP2KFL. Urządzenie charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi, w tym wysokim współczynnikiem dynamicznym IP3 na poziomie +23 dBm, co rzadko osiąga sprzęt fabryczny.Drugim tematem dotyczącym amatorskich konstrukcji jest szerokopasmowa antena kierunkowa Kocie Wąsy wykonana przez SP3L. Ta szerokopasmowa, nierezonansowa antena na zakres 14–30 MHz podczas testów osiągała poziom sygnału o 2–3 S wyższy niż z popularnej anteny GP, co pokazuje, że może ona być stosowana także do pracy DX-owej.
Pomimo dostępności na rynku wielu modeli fabrycznych transceiverów i anten, nie brakuje wśród naszych Czytelników konstruktorów, którzy nie powielają dotychczasowych opracowań, ale poszukują nowych rozwiązań zapewniających lepsze parametry.
Własnoręczne konstruowanie sprzętu radiowego (nadawczo-odbiorczego i antenowego) i jego testy wymagają posiadania odpowiedniego sprzętu kontrolno-pomiarowego, w tym specjalistycznych przyrządów do pomiarów wysokiej częstotliwości. Zwłaszcza pomiary antenowe należą do najczęstszych prac, zarówno w przypadku uprawiania hobby, jak i przy wykorzystywaniu radiotelefonów w szeroko pojętej obsłudze łączności profesjonalnej. Kiedyś naprawdę dobre urządzenia pomiarowe były dostępne wyłącznie w profesjonalnych laboratoriach. W miarę rozwoju elektroniki i poprawy dostępu do nowoczesnych podzespołów zaczęły się pojawiać opisy amatorskich konstrukcji niektórych z nich (częstościomierze cyfrowe, analizatory antenowe czy cyfrowe mierniki mocy).
Dziś prezentujemy fabryczny analizator antenowy MetroVNA ProTouch Deluxe, precyzyjne urządzenie pomiarowe w niewygórowanej cenie, wykorzystywane także przez radioamatorów. Analizator ten może być bardzo przydatny podczas instalowania nowych systemów antenowych, ich naprawy, konserwacji i diagnostyki - warto poznać wszystkie jego możliwości.
Drugim opisywanym przyrządem do badania i obsługi sprzętu komunikacji radiowej w zakresie częstotliwości od 250 kHz do 3 GHz jest profesjonalny, przenośny tester radiokomunikacyjny R8100.
Interesującą nowością jest także wprowadzany właśnie na rynek nowy, dwupasmowy radiotelefon FM/APRS Kenwood TH-D74E. Na uwagę zasługuje jego szerokopasmowy odbiornik AM/FM/SSB/CW/DV pracujący w zakresie od 100 kHz do 524 MHz.
Przyjemnej lektury!
Wszystkiego najlepszego w nowym roku!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl