Od redakcjiZimowe nowościŚR nr 02/2017Tematem z okładki bieżącego numeru jest Kenwood THD-74A, który, ze względu na swoje właściwości, cieszy się coraz większą popularnością. Tym razem zamieszczamy wyniki testów przeprowadzonych przez niemieckich krótkofalowców.
Miesiąc temu JVC Kenwood Corporation udostępniła najnowsze oprogramowanie firmowe 1.05 do TH-D74A/E, zapewniające poprawę funkcjonowania D-STAR, współpracy z GPS i APRS, blokady szumów (Squelch) i logowania danych. Producent, podążając za nowościami na rynku radiostacji radioamatorskich, opublikował też nowe oprogramowania do radiostacji THD-72 oraz paneli w radiostacjach TM-D710 i RC-D710. Aktualizacje te zostały wymuszone pojawieniem się na rynku nowych modeli Kenwood TH-D74A/E i Yaesu FT2DR/E, FTM-100DR/E; warto zachęcić użytkowników do ich ściągnięcia i zainstalowania. Dzięki temu radiostacje będą poprawnie rozpoznawać pakiety wysłane przez nowe urządzenia cyfrowe Kenwood i Yeasu, wyświetlając odpowiednio ich nazwy: TH-D74, FT2D, FTM-100D.Z innych nowinek technicznych zwracam uwagę na prace konkursowe PUK 2016 - tym razem opisujemy dodatkowe wyposażenie radiostacji możliwe do własnoręcznego wykonania. Jest wśród nich wobulator DDS Jerzego SQ7JHM służący do badania układów elektronicznych. Ten specjalizowany generator umożliwia obserwację charakterystyk przenoszenia, w zakresie częstotliwości od 2 MHz do 30 MHz, wszelkiego rodzaju filtrów pasmowych, w tym filtrów kwarcowych oraz filtrów dolno- i górnoprzepustowych, obwodów wejściowych i obwodów antenowych różnych typów.
Inne zastosowanie ma z kolei uniwersalny U-P-S Edwarda SQ7MZL, który jest wyposażony we wzmacniacz mocy 400 W na cztery najniższe pasma KF, ręczny tuner antenowy i zasilacz sieciowy wzmacniacza.
Przydatny dla wielu będzie też LPF, Notch filtr m.cz. Józefa SP9HVW oraz separator galwaniczny USB 5 kV Łukasza SQ7BFS i Pawła SP7NJ.
Warto też poznać trzecią metodę generowania sygnału jednowstęgowego metodą Weavera zaprezentowaną w artykule naszego stałego współpracownika Krzysztofa OE1KDA. Chętnie opublikujemy w ŚR sprawdzone konstrukcje transceiverów wykorzystujących tę metodę.
Co jakiś czas fani Międzynarodowej Stacji Kosmicznej mają prawdziwe święto i nie lada atrakcję – astronauci z ISS transmitują za pomocą emisji SSTV serię obrazków na częstotliwości 145,800 MHz. Jak dowiadujemy się z prezentacji Jacka SP5IZJ, do odbioru zdjęć nie jest wymagane żadne pozwolenie radiowe, a jedynie odpowiedni sprzęt.
Panujące za oknem podczas przygotowywania tego numeru kilkunastostopniowe mrozy ułatwiają zrozumienie warunków pracy i życia Franka UN8CU z Krasnopolska (u którego w tym samym czasie było –40 stopni). Zachęcam do przeczytania wywiadu z nim, aby uświadomić sobie, ile innych przeciwności losu, poza bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi, spotykało polskich zesłańców w Kazachstanie.
Być może Franek w tym roku powróci do Polski, czego mu serdecznie życzymy!
Przyjemnej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl