Od redakcjiInnowacyjne rozwiązania w radiokomunikacjiŚR nr 05/2017Wraz z rozwojem nowoczesnych technik informatycznych na świecie następuje szybki postęp w cyfryzacji radiokomunikacji. Przybywa nowoczesnych, fabrycznych transceiverów (radiotelefonów) oraz są uruchamiane amatorskie sieci cyfrowych przemienników (D-STAR, DMR, C4FM).Dzięki dużemu zaangażowaniu wielu kolegów także w naszym kraju są instalowane co jakiś czas nowe przemienniki. Nie wszyscy jednak, z różnych powodów, korzystają z tych nowoczesnych systemów łączności radiowej. Wielu starszych wiekiem i stażem operatorów woli dotychczasowe techniki i nie chce zmian, które wiążą się między innymi z dodatkowymi wydatkami i – co może ważniejsze - z koniecznością poznania nowych systemów. Właśnie dla nich, a także dla nowych posiadaczy licencji krótkofalarskich przygotowaliśmy kolejny odcinek ABC początkującego radioamatora „Praca przez przemienniki D-STAR”. W poprzednich miesiącach były zamieszczone informacje o przemiennikach analogowych oraz echolinkowych, a do kolejnych numerów autor tych publikacji, Krzysztof OE1KDA, przygotowuje artykuły dotyczące pracy przez przemienniki DMR i C4FM.
Warto zwrócić uwagę na prezentowaną nowość sprzętową – radiotelefon FTM-3200DR. Jest to dobrze wyposażona dwusystemowa radiostacja oferująca, za przystępną cenę, wszystkie możliwości cyfrowego systemu C4FM i łączności analogowe FM.
Równolegle z rozwojem ofert fabrycznych przybywa nowych rozwiązań w dziedzinie konstrukcji amatorskich, a konkretnie w technologii cyfrowego przetwarzania sygnałów. Można było to zauważyć podczas ubiegłorocznego spotkania technicznego krótkofalowców w Burzeninie. Wśród kilku amatorskich transceiverów zgłoszonych w ramach konkursu PUK, które są sukcesywnie opisywane na naszych łamach, z satysfakcją prezentujemy także jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań w radiokomunikacji - transceiver Husarek DSP opracowany przez Janusza SP5BMP (oprogramowanie Tomasz Korniluk). Konstruktor użył w nim gotowego modułu sterującego Discovery STM32F746G zawierającego procesor, kodek i duży, kolorowy ekran dotykowy LCD.
Husarek DSP rozpoczyna nową epokę w amatorskich konstrukcjach krótkofalarskich, a zastosowana technologia z wykorzystaniem gotowych modułów fabrycznych znacznie upraszcza budowę dobrego urządzenia nadawczo-odbiorczego. Urządzenie to z powodzeniem powieliło już ponad 20 krótkofalowców w naszym kraju. Prawie wszyscy użytkownicy zwracają uwagę na niski poziom szumów (mimo że to homodyna), skuteczny zestaw filtrów o różnej szerokości i bardzo dobrą automatykę. Odbiornik jest chwalony także za dużą czułość oraz odporność na modulację skrośną.
Nienagannie pracuje strona nadawcza, zarówno podczas pracy SSB, jak i CW. Przygotowanie takiego oprogramowania wymagało sporej wiedzy oraz czasu. Sądząc po zainteresowaniu uczestników forum Home Made, Husarek DSP cieszy się nie mniejszą popularnością niż jego starszy imiennik.
Przyjemnej lektury i udanych konstrukcji!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl