Od redakcjiKiedy ruszy OCSŁR?ŚR nr 06/2017Kwietniowe targi w Gdańsku Europoltech 2017 dowiodły, jak ważna dla służb policyjnych oraz formacji bezpieczeństwa państwa jest profesjonalna łączność radiowa. Obok ekspozycji z najnowszym sprzętem i wyposażeniem z zakresu techniki operacyjnej, kryminalistycznej, ochrony obiektów i osób, ratownictwa, ochrony granic, kontroli ruchu drogowego oraz sprzętu i uzbrojenia, zaprezentowano wiele sprzętu z branży radiokomunikacyjnej.Producenci i dostawcy nowoczesnych środków łączności radiowej oferowali systemy łączności radiowej, dyspozytorskie i trankingowe (DMR, TETRA, NXDN), profesjonalne radiotelefony cyfrowe (noszone, przewoźne, stacjonarne), a także anteny i akcesoria. Z roku na rok przybywa takiego sprzętu i wydawać by się mogło, że powinno być coraz lepiej z funkcjonowaniem łączności w policji, straży pożarnej, granicznej oraz innych formacjach bezpieczeństwa państwa czy służbach ratowniczych. Wciąż jednak brakuje w kraju jednolitej, zintegrowanej sieci łączności, co powoduje trudności w komunikacji radiowej pomiędzy służbami oraz innymi podmiotami.
Istniejące ograniczenia techniczne i organizacyjne sprawiają, że włączanie użytkowników z innych służb nie jest proste. Każda ze służb działa obecnie w różnych pasmach, korzystając z różnych systemów, dlatego muszą one koordynować swoje działania za pośrednictwem dyspozytorów. Korzystanie z kilku systemów (cyfrowych i analogowych) powoduje między innymi takie sytuacje, że za pomocą łatwo dostępnych, szerokopasmowych skanerów częstotliwości, przy znajomości częstotliwości używanych w służbach w danym rejonie, można podsłuchiwać służbową komunikację (znamy to choćby z działań pomocy drogowej jeżdżącej lawetami).
Polska pozostała jedynym europejskim krajem, który do tej pory nie stworzył bezpiecznego, zintegrowanego kanału łączności dla wszystkich organów bezpieczeństwa i służb ratowniczych. Po kilkunastu latach prób w stworzeniu takiego jednolitego systemu (ostatnio na Euro 2012) resort spraw wewnętrznych wznowił prace nad spięciem autonomicznych systemów łączności służb w jeden Ogólnopolski Cyfrowy System Łączności Radiowej (OCSŁR).
Zdaniem specjalistów korzyści związane z wdrożeniem OCSŁR to m.in. zapewnienie efektywnej i skutecznej sieci współdziałania dla różnych służb, obniżenie nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Pozwoli to na utrzymanie sprawności nawet rozwiązań analogowych, niezależność i bezpieczeństwo funkcjonowania systemu radiowego w sytuacjach szczególnego zagrożenia czy poufność przesyłanych informacji.
Istnieje szansa, że pilotażowa faza projektu OCSŁR rozpocznie pracę w wybranych miastach wschodniej części kraju jeszcze w tym roku.
Przyjemnej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl