Od redakcjiCB-Radio wciąż się rozwijaŚR nr 08/2017CB-Radio przydaje się głównie na drogach, podczas podróży samochodami, szczególnie dużymi ciężarówkami na dalekich trasach, czyli wszędzie tam, gdzie wywołanie na kanale drogowym daje nam szansę na odzew wielu kierowców znajdujących się w pobliżu.Część starszych czytelników zapewne pamięta, jak pod koniec lat 80. ubiegłego wieku wybuchło w Polsce niepohamowane wręcz zainteresowanie legalnym korzystaniem z radiotelefonów CB. Powstały wtedy firmy, które bardzo skrzętnie zagospodarowały lukę na rynku i zapewniły wszystkim obywatelom możliwość komunikowania się. Trzeba wiedzieć, że w tamtych czasach na założenie telefonu stacjonarnego czekało się latami i często taki radiotelefon CB stanowił jedyną możliwość łączności ze światem, również tym najbliższym – z lekarzem czy służbami ratowniczymi.
Oprócz markowych modeli, spełniających wymagania norm radiowych, pojawiły się wtedy urządzenia określane dzisiaj jako "chłam". Były tanie i nikt za bardzo nie przejmował się tym, że np. powodują zakłócenia radiowe.
CB spowodowało bardzo dużą aktywność pasma 11 m, głównie przez powstające jak grzyby po deszczu kluby DX-owe, których operatorzy nawiązywali łączności także poza pasmem przewidzianym do pracy CB. Dziś, na szczęście, szał 11 m mamy za sobą, każdy korzysta z telefonu komórkowego, smartfona, a CB powróciło na swoje pierwotne miejsce, czyli do samochodów. Oczywiście są jeszcze próby DX-owania poza pasmem 27 MHz, ale coraz częściej użytkownicy takiej (nielegalnej) łączności, po zdaniu egzaminu na uprawnienia radiooperatora zdobywają licencję krótkofalarską i przenoszą się na pasma amatorskie.
CB-Radio, podobnie jak opisywane miesiąc temu urządzenia PMR 446 (Private Mobile Radio), należy do grupy "radiotelefonów dla każdego", umożliwiając komunikację wszystkim, bez abonamentu, licencji i opłat za połączenia. Jest to w pewnym sensie alternatywa dla telefonów komórkowych, które – mimo wielu zalet – wcale nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem dla zapewnienia łączności na niewielkie odległości. CB-Radio przydaje się głownie na drogach, podczas podróży samochodami, szczególnie dużymi ciężarówkami na dalekich trasach, czyli wszędzie tam, gdzie wywołanie na kanale drogowym daje nam szansę na odzew wielu kierowców znajdujących się w pobliżu. Zadzwonić możemy przecież tylko pod konkretny, jednostkowy numer...
W Polsce jest wiele firm zajmujących się handlem radiotelefonami CB, są one nawet dostępne w supermarketach. W naszym miesięczniku staramy się na bieżąco informować o pojawianiu się nowych modeli, które fizycznie są coraz mniejsze i lżejsze, a więc coraz bardziej przyjazne dla użytkownika. Z przyjemnością zamieszczamy opis najnowszego radiotelefonu President Andy, który – dzięki swoim niewielkim wymiarom – może mieć zastosowanie nie tylko w samochodzie.
Dzięki przyjaciołom z jednej z firm w północnej części kraju dowiedziałem się, że CB-Radio zagościło tam na dobre również w rolnictwie, przede wszystkim w traktorach i kombajnach. Wiele gospodarstw rolnych wyposaża swoje bazy i swoje pojazdy w CB-Radio. Rolnicy posiadający duże gospodarstwa i dużo samobieżnych maszyn potrzebują bezpośredniej łączności z operatorami tych urządzeń, a CB-Radio sprawdza się tu najlepiej, stąd firmy zajmujące się CB Radiem, szczególnie teraz, w okresie żniw, mają wciąż nowe zamówienia na montaż systemów radiowych. Telefony komórkowe przegrywają współzawodnictwo z radiem!
Życzę wszystkim miłych wakacji i udanych urlopów z radiem!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl