Od redakcjiMiniaturyzacjaŚR nr 12/2017Powszechna miniaturyzacja, czyli trend w kierunku zmniejszania rozmiarów urządzeń przy zachowaniu ich pełnej użyteczności, jest dobrze widoczny także w przypadku radiowych urządzeń nadawczo-odbiorczych, a szczególnie w telefonach GSM. Ma to miejsce głównie za sprawą rozwoju scalonych układów półprzewodnikowych (mikroprocesorów, pamięci...).
Obserwując rozwój łączności profesjonalnej i amatorskiej widzimy, że z roku na rok przybywa rozwiązań cyfrowych o coraz to mniejszych gabarytach. Można to było zauważyć zarówno podczas tegorocznych targów militarnych MSPO 2017 w Kielcach, jak i spotkania technicznego krótkofalowców w Burzeninie. Rozwój technologii cyfrowego przetwarzania sygnałów doprowadził do stworzenia szeregu radiostacji definiowanych programowo (SDR), co szczególnie było widać na wystawach MSPO.
Dobrym przykładem jest stoisko Grupy WB z rodziną radiostacji programowalnych COMP@N konstrukcji Radmoru czy z przenośną radiostacją WB Electronics. Trudno dziś nawet porównywać te przenośne radiostacje (dorównujące smartfonom) z radiostacjami plecakowymi np. R-105 używanymi w okresie powojennym na szczeblu pluton-kompania. Te nowe urządzenia miniaturowe charakteryzują się niespotykaną dotąd uniwersalnością oraz elastycznością poprzez integrację z sieciami IP, zapewniając jednoczesną transmisję głosu i danych, w tym z GPS. O siedemdziesięcioletnim Radmorze oraz innych firmach i sprzęcie nadawczo-odbiorczym wystawionym podczas tegorocznego salonu obronnego piszemy w oddzielnych artykułach.
Na Zjeździe Technicznym Krótkofalowców SP można było dostrzec kilka urządzeń zawierających nowoczesne rozwiązania cyfrowe. Wspomnę tu o miniaturowej wersji transceivera Husarek DSP w wykonaniu Zdzisława SP6EER (TRX zawiera gotowy moduł sterujący Discovery). O wszystkich projektach tegorocznego konkursu na Przydatne Urządzenie Krótkofalarskie, którego finał miał miejsce właśnie w Burzeninie, można przeczytać w specjalnym artykule poświęconym pracom PUK 2017.
Liczny udział krótkofalowców we własnoręcznym konstruowaniu sprzętu radiowego oraz zainteresowanie słuchaczy wykładami technicznymi świadczą, że takie spotkania, jak to w Burzeninie, są bardzo potrzebne. W miarę możliwości będziemy starali się w kolejnych numerach przybliżać tematy prelekcji oraz prezentacji technicznych najciekawszych rozwiązań konstrukcyjnych.
Na koniec, jak wisienkę na torcie, pozostawiłem prezentowaną na okładce miniaturową radiostację PicoAPRS oferowaną przez niemiecką firmę WIMO. Urządzenie powstało na bazie modułu Dorji i umożliwia aktywną pracę APRS, odbiór komunikatów APRS, pracę jako odbiornik GPS czy TNC. Zachęcam do zapoznania się z artykułem Krzysztofa OE1KDA, który bardzo rzetelnie sprawdzał możliwości PicoAPRS, osobiście testując to urządzenie.
Serdeczne życzenia z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2018!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl