Od redakcjiCo nam niesie nowy rok?ŚR nr 01/2018Tematem okładkowym bieżącego numeru jest niedroga radiostacja DMR i analogowa MD-380 firmy Tytera. Emisja DMR ma wiele zalet i korzystanie z niej daje dużo radości. Opisana radiostacja może znakomicie pomóc użytkownikom w wykorzystaniu tych możliwości (stanowi ona również atrakcyjne wyposażenie do pracy analogowej FM). W kolejnych numerach będziemy dalej udowadniać, że oparta na teorii informacji cyfrowa technika XXI wieku umożliwia światowe łączności, zarówno profesjonalne, jak i amatorskie, przy znacznie niższych mocach i mniej skutecznych antenach.
Ponieważ dużym i stale rosnącym zainteresowaniem cieszą się radioamatorskie łączności z astronautami na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a ostatnio także odbiór HAM TV z pokładu stacji, zamieszczamy wiele informacji o amatorskiej cyfrowej telewizji nadawanej z kosmosu. W obszernym artykule Armand Budzianowski SP3QFE przedstawia między innymi historię rozwoju HAM TV i parametry transmisji, a także, na bazie doświadczeń zespołu technicznego ARISS, wiele wskazówek przydatnych do odbioru zdjęć z pokładu ISS.
Echa ubiegłorocznego Zjazdu Technicznego Krótkofalowców SP w Burzeninie będą dominować przez co najmniej połowę tego roku. Już w tym miesiącu zamieszczamy kolejne, opracowane skróty interesujących wykładów technicznych (krótkofalowców – specjalistów w danej dziedzinie) oraz inne prezentacje, jakie miały miejsce podczas zjazdu. Warto zapoznać się z tymi ciekawymi materiałami, bo autorzy włożyli wiele wysiłku w przedstawienie różnych aspektów działalności amatorskiej wynikających z własnych doświadczeń i pokazali materiały, które nie były publikowane gdzie indziej.
Od przyszłego numeru zaczynamy prezentację prac konkursowych PUK (Przydatne Urządzenia Krótkofalarskie). Podobnie jak dotychczas, dużo miejsca będziemy poświęcać tematom z zakresu amatorskiej twórczości konstrukcyjnej.
Pomimo dostępności na rynku sprzętu fabrycznego (transceiverów, anten...), nie brakuje wśród naszych Czytelników konstruktorów, którzy nie powielają dotychczasowych opracowań, ale poszukują nowych rozwiązań zapewniających lepsze parametry. Dowodem na to jest choćby zamieszczony opis mieszacza SL6440 GEC-Plessey, który – pod względem odporności na silne sygnały – przewyższa wiele rozwiązań fabrycznych.
Dla początkujących, pragnących zacząć budowę własnych konstrukcji radiowych, Krzysztof Dąbrowski OE1KDA w kolejnym artykule z cyklu "ABC początkującego krótkofalowca" podaje wiele przydatnych informacji dla majsterkowiczów.
Zachęcamy do wzięcia udziału w miniankiecie zamieszczonej pod spisem treści ŚR 2017. To bardzo ważne dla redakcji, bowiem chcemy się dowiedzieć, jakich materiałów oczekują nasi czytelnicy.
Warto też włączyć się w modernizację struktury stowarzyszenia i usprawnień działalności organów władz związkowych, oraz klubów ogólnopolskich (specjalistycznych) i terenowych. Jest to ważne szczególnie teraz, przed Krajowym Zjazdem Delegatów PZK, gdzie będą dokonywane zmiany w Statucie PZK. Ze wzglę-du na ograniczoną ilość miejsca propozycje zmian statutowych przesłane do redakcji ŚR przez Marka Ruszczaka SP5UAR zostaną opublikowane za miesiąc.
Przyjemnej lektury!
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl