Od redakcjiDodatkowe wyposażenie radiostacjiŚR nr 03/2018Zbliżający się koniec 24. cyklu słonecznego (podobno najsłabszego w ciągu ostatnich 100 lat) i niezbyt dobre perspektywy na cykl 25. powodują, że należy większą uwagę skupić na kolejnych elementach skutecznej łączności, czyli systemie antenowym oraz dodatkowym wyposażeniu radiostacji. Z listów od naszych czytelników wiemy, że konstrukcje anten zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem i dlatego po raz kolejny zamieszczamy w dziale Digest wybrane opisy anten amatorskich, które były publikowane w różnych zagranicznych czasopismach.
Dobra antena to połowa sukcesu w radiokomunikacji i nie bez powodu systemy antenowe są tak pieczołowicie badane i dostrajane, zarówno przez profesjonalistów, jak i radioamatorów. Prawie wszyscy zajmujący się konstruowaniem anten i ich użytkowaniem zauważyli, że wiele zainstalowanych anten często wymaga korekcji zestrojenia, np. w zależności od miejsca zainstalowania.
Wartości współczynnika fali stojącej (SWR) pokazywane przez powszechnie używane reflektometry nie zawsze prowadzą do wyciągania właściwych wniosków. Poprawne zestrojenie anten bardzo ułatwiają dostępne na rynku mikroprocesorowe analizatory antenowe, które są coraz doskonalsze i tańsze. Urządzenia te stają się powoli uniwersalnymi przyrządami pomiarowymi w laboratoriach konstruktorów radiowego sprzętu nadawczo-odbiorczego i coraz częściej trafiają do rąk radioamatorów. Wewnątrz bieżącego numeru zamieszczamy wiele informacji o najnowszym analizatorze antenowym ukraińskiej firmy Rig Expert Ukraine Ltd, lidera w produkcji takich mierników.
Rig Expert AA-35 ZOOM, podobnie jak inne urządzenia tej firmy, mierzy w szerokim zakresie wybranej częstotliwości sygnału nie tylko SWR, ale i składniki kompleksowej impedancji obciążenia. Warto też zwrócić uwagę na prezentowany profesjonalny analizator kabli i anten Saluki S 3101. W przeciwieństwie do reflektometrów, w celu wykonania pomiarów analizatory takie nie wymagają podłączenia nadajnika.
Trudno sobie wyobrazić bardziej przejrzysty sposób prezentacji pomiarów anten, jak właśnie ten zrealizowany w analizatorze. Mając do dyspozycji dwa rodzaje pomiarów wieloczęstotliwościowych z wykresami oraz dwa tryby pomiaru jednoczęstotliwościowego, prezentowane liczbowo, plus oprogramowanie na komputerze przyłączonym do przyrządu – mamy w zasadzie wszystko, co potrzebne do sporządzenia dokumentacji parametrów systemu antenowego.
Innym urządzeniem jest projekt SP5GNI – sterownik rotora anteny obrotowej z wykorzystaniem dostępnych podzespołów. Czas osiągnięcia docelowego położenie jest optymalizowany przez program sterujący wewnątrz mikrokontrolera w module Arduino. Wielu czytelników zapewne zainteresuje także inne dodatkowe wyposażenie radiostacji zrealizowane w ramach przygotowań do łączności ARISS: przedwzmacniacz i sequencer skonstruowane przez SP7ROH i SQ7IQA oraz konwerter do tunera satelitarnego 2,4 GHz (zgłoszony przez SQ4AVS w ramach projektu PUK-2017).
Nasz stały współpracownik OE1KDA omawia w kolejnym artykule najważniejsze aspekty pracy emisją PSK31. Opis zawiera nie tylko podstawy teoretyczne, ale też praktyczne rozwiązania, które z pewnością przydadzą się początkującym krótkofalowcom i pomogą się uruchomić.
Przyjemnej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl