Od redakcjiNie tylko PMRŚR nr 05/2018Warto na obozy zapraszać doświadczonych krótkofalowców, którzy wiedzą, jak zorganizować łączność w każdej sytuacji, także tej kryzysowej.
Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna w czasie wakacji, szczególnie na biwakach i obozach harcerskich, jest sprawna łączność radiowa.
Wszyscy pamiętamy ubiegłoroczną tragedię, kiedy to na obozie harcerskim w Borach Tucholskich zginęły dwie uczestniczki podczas uderzenia trąby powietrznej łamiącej i wyrywającej z korzeniami drzewa.
Bezcenna wydawała się jesienna zapowiedź resortu MSWiA, która obiecywała zapewnić stałą łączność pomiędzy Państwową Strażą Pożarną a dyżurnymi w konkretnych obozach harcerskich. Organizacje harcerskie miały zostać włączone w krajowy system ostrzegania przed nawałnicami. Założenia były takie, że szefowie powiatowych komend straży będą mieli całodobową łączność radiową z komendantami obozów. W ten sposób miały być przekazywane między innymi ostrzeżenia pogodowe, aby szybko, sprawnie i skutecznie reagować na sytuacje kryzysowe.
Na dzisiaj z tych obietnic pozostały puste słowa…
Zatem nie czekając na wprowadzenie i realizację przepisów, warto we własnym zakresie zadbać o zorganizowanie łączności radiowej podczas obozów czy wycieczek.
Mogą pomóc w tym tanie radiotelefony PMR 446 MHz, których używanie nie wymaga licencji i opłat. Na rynku są dostępne przeróżne modele i każdy może sobie wybrać odpowiedni, np. opisywany wewnątrz numeru Motorola Solutions TALKABOUT T82 Extreme. Pamiętajmy także o CB, szczególnie podczas podróżowania samochodem.
Warto też na obozy zapraszać doświadczonych krótkofalowców, którzy wiedzą, jak zorganizować łączność w każdej sytuacji, także tej kryzysowej. Kiedyś przecież łączność służbową w Bieszczadach (podczas operacji ZHP B40) realizowali właśnie krótkofalowcy. Wspomina o tym, a także zachęca do pracy na pasmach nową emisją FT8, Marek SP5MNF w wywiadzie redakcyjnym.
Wśród innych tematów polecamy drugą część artykułu o WSJT-X oraz tekst wyjaśniający zjawiska związae z pogarszającą się propagacją radiową i cyklami słonecznymi.
Warto zajrzeć też do działu Digest, gdzie znajdują się ciekawe informacje o antenach do pracy DX-owej. Szczególną gratką dla konstruktorów z pewnością będzie opis radiotestera SQ6DGT. Konstruktor zbudował bardzo uniwersalne urządzenie pomiarowe, umożliwiające pomiary mocy, częstotliwości, SWR (w tym zespolonej impedancji obciążenia), a także zdejmowanie charakterystyki częstotliwościowej czwórnika w trybie wobulatora.
Przyjemnej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl