Od redakcjiTransceiver na wakacjeŚR nr 08/2018Osiemnaście lat temu firma Yaesu wprowadziła na rynek ultranowoczesny, przenośny transceiver małej mocy FT-817 o takich możliwościach, o jakich nawet nie śniło się wielu krótkofalowcom. Niewielkich wymiarów, szerokopasmowy transceiver umożliwił pracę wszystkimi podstawowymi emisjami i na wszystkich pasmach amatorskich fal krótkich oraz UKF (2 m, 70 cm). Trzy lata później powstała zmodernizowana wersja o oznaczeniu FT-817ND, o takich samych parametrach elektrycznych, lecz pewnych udoskonaleniach w stopniu końcowym oraz zasilaniu. Obydwa modele są dostępne do dziś i są używane wszędzie: w samochodzie, na spacerze, w domu czy na biwaku.
Firmy zajmujące się dystrybucją tych urządzeń są zachwycone ich sprzedażą. Trudno się dziwić, skoro jest to jeden z tańszych transceiverów multiband o uniwersalnym zastosowaniu.
Kilka miesięcy temu Yaesu wprowadziła do sprzedaży odmłodzoną wersję radiostacji FT-817 o oznaczeniu FT-818. Bezpośrednie porównanie obu radiostacji wykazało, że producent, idąc z duchem czasu, zdołał unowocześnić model bez znaczących zmian konstrukcyjnych. Radioamatorzy przymierzający się do kupna FT-817 mogą od razu skorzystać z FT-818, ale wymiana starszego modelu na nowy jest uzasadniona jedynie w niektórych szczególnych przypadkach, gdy w grę wchodzi na przykład nowe pasmo 60 m albo wmontowany generator TCXO, który jest potrzebny mikrofalowcom do pracy w połączeniu z transwerterami. Z kolei różnica mocy 1 W jest w praktyce mało istotna, podobnie jak zwiększona pojemność akumulatora.
W każdym razie FT-818 to prosty transceiver KF/VHF/UHF dla każdego – początkującego, bo ma wszystko, co potrzeba, żeby zacząć uprawiać hobby, ale i dla zaawansowanego, który chce być nadal aktywny, niezależnie od rodzaju emisji czy pasma.
Dzięki niewielkim wymiarom i szerokiemu zakresowi pokrywanych pasm – od fal krótkich do 70 cm – FT-818 zyska na pewno szeroką popularność, szczególnie wśród miłośników pracy wakacyjnej.
Oczywiście dla tych krótkofalowców, którzy szukają wyrafinowanego sprzętu do DX-owania, urządzenie może nie spełnić oczekiwań ze względu na nadajnik o mocy 6 W i przeciętne parametry dynamiczne odbiornika. Analiza wyników pomiarów FT-818 (FT-817) doprowadza do wniosku, że niektóre parametry odbiornika klasyfikują te urządzenia niestety w niższej klasie. Trzeba jednak pamiętać, że ten TRX z założenia nie był projektowany do celów wyczynowych i nie należy od niego wymagać więcej. Jeżeli zaś ktoś zechciałby przeliczyć na przykład stosunek wagi do możliwości, to FT-817 i FT-818 wciąż mają niewielu konkurentów.
Miłej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl