Od redakcjiWrześniowe spotkania techniczneŚR nr 10/2018Jak zwykle organizatorzy Zjazdu Technicznego Krótkofalowców w Burzeninie zadbali, aby każdy znalazł coś dla siebie.We wrześniu odbyły się ważne dla krótkofalowców zjazdy i spotkania krótkofalarskie. Największe z nich to Zjazd SPOTC Klubu, Zjazd Techniczny Krótkofalowców SP, Krótkofalarska Jesień na Pogórzu, Zjazd SP DX C. Mimo otrzymania zaproszeń (dziękuję!), z racji wielu obowiązków, nie mogłem uczestniczyć we wszystkich spotkaniach, ale udało mi się pojechać na zjazd do Burzenina.
Wcześniej zwiedziłem Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, który okazał się rekordowy, zarówno pod względem liczby firm oferujących sprzęt, jak i frekwencji odwiedzających. Wśród najnowocześniejszego sprzętu przeznaczonego dla wojska znalazły się także nowe rozwiązania profesjonalnej łączności radiowej.
Obserwując rozwój sprzętu radiokomunikacyjnego, widzimy, że z roku na rok przybywa cyfrowych rozwiązań urządzeń nadawczo-odbiorczych. Rozwój technologii cyfrowego przetwarzania sygnałów doprowadził do stworzenia kolejnych radiostacji definiowanych programowo (SDR), co było widać podczas wystawy MSPO, przede wszystkim na stoisku Grupy WB (prototypowe opracowania Radmoru, które wkrótce będą produkowane).
Również Zjazd Techniczny Krótkofalowców w Burzeninie był rekordowy pod względem liczby uczestników oraz wygłoszonych prelekcji technicznych, a także dużej liczby prac konkursowych PUK (przydatne urządzenia krótkofalarskie).
Jak zwykle organizatorzy zjazdu zadbali, aby każdy znalazł coś dla siebie. Najmłodsi byli zadowoleni z warsztatów Junior, podczas których zmontowali pierwszy nadajnik radiowy, jakim był mikrofon bezprzewodowy FM. Z kolei dorośli, podczas warsztatów Senior, montowali i uruchamiali ciekawy trasceiver cyfrowy Fred na pasmo 4 m/FM oraz moduł transceivera Skorpion CW/SSB na pasmo 80 m.
Oprócz projektów PUK wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa Radio Retro, czyli prezentacja urządzeń krótkofalarskich wykonanych w technice lampowej. Wielu uczestników spotkania, zarówno młodszych, jak i starszych, mogło rywalizować w zawodach ARDF, czyli „łowach na lisa”, polegających na odnajdywaniu za pomocą odbiornika z anteną kierunkową ukrytych w terenie mininadajników radiowych.
Podczas trwania zjazdu, zwłaszcza wokół miejsc zakwaterowania konstruktorów pojawiły się różne anteny, głównie własnoręcznie wykonywane. Jedną z takich anten skonstruowanych przez Waldka SP9WR prezentujemy na okładce i opisujemy wewnątrz numeru.
Bardzo cieszy liczny udział krótkofalowców we własnoręcznym konstruowaniu sprzętu radiowego oraz zainteresowanie wykładami technicznymi. Świadczy to najlepiej, że spotkania, jak to w Burzeninie, są bardzo potrzebne.
O wszystkich projektach tegorocznego konkursu na Przydatne Urządzenie Krótkofalarskie, którego finał miał miejsce właśnie w Burzeninie, będzie można przeczytać w specjalnych artykułach w kolejnych numerach ŚR. W miarę możliwości będziemy także starali się przybliżać tematy prelekcji oraz zaprezentować najciekawsze rozwiązania konstrukcyjne.
Przyjemnej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl