Od redakcjiPrzegląd rozwiązań radiowychŚR nr 01/2019Podobnie jak w latach poprzednich, również w tym roku wiodącym tematem "Świata Radio" będzie prezentacja nowych rozwiązań radiowych. Chodzi zarówno o sprzęt nadawczo-odbiorczy, jak i pomocniczy do zastosowań profesjonalnych i amatorskich. Nie zapomnimy jednak i o sympatykach starszych konstrukcji.
Nowy rok zaczynamy od przeglądu krótkofalowych radiostacji amatorskich, jakie pojawiły się na rynku w ostatnich latach. Zamieszczona w dziale Digest tabela porównująca najważniejsze parametry i właściwości najnowszego sprzętu nadawczo-odbiorczego na pasma amatorskie może być pomocna zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych radioamatorów.
Oprócz opisów najnowszych transceiverów dostępnych w kraju polecam prezentację dodatkowych wzmacniaczy mocy. Tematem okładkowym jest jeden z dwóch najnowszych wzmacniaczy mocy ELAD. Choć urządzenia te są przeznaczone do współpracy z radiostacją FDM-DUO, z powodzeniem mogą pracować jako typowe PA z dowolną radiostacją QRP.
Jedną z przykładowych konstrukcji amatorskich jest opisany transceiver SDR Fred skonstruowany od podstaw przez Mariusza SQ2BVN i prezentowany podczas Wykładów Technicznych w Burzeninie. Kilkanaście takich urządzeń QRPP na pasmo 4 m było montowanych podczas Warsztatów Senior, na tym samym spotkaniu. Choć jest to konstrukcja dydaktyczna, czekamy na informacje od użytkowników na temat przydatności takiego sprzętu do normalnych łączności na paśmie.
Inną konstrukcją amatorską, ale raczej dla zaawansowanych, jest opisywany modułowy analizator widma (SA) oraz analizator wektorowy (VNA). Satysfakcja z samodzielnego wykonania i użytkowania warta jest podjęcia trudu, szczególnie że autor rozwiązania włożył sporo pracy w opis krok po kroku uruchamiania i testowania każdego podsystemu.
Użytkowników sieci cyfrowych z pewnością zainteresuje artykuł OE1KDA o ewolucji sieci C4FM i kolejnej generacji reflektorów radiowych. W artykule "Fale radiowe w jonosferze" autor obszernie przedstawia podstawy propagacji fal radiowych. Także propagacja fal radiowych i sposoby jej nietypowego wykorzystania przez DX-manów były tematem wykładu Marcina SP5XMI. Szczególnie początkujący nadawcy powinni zapoznać się z opublikowanymi złotymi zasadami propagacji pasm HF. Propagacja jest najważniejszym elementem skutecznej łączności radiowej.
Nie pomogą najlepsze i najnowsze rozwiązania radiowe, w tym wzmacniacze mocy i anteny o dużym zysku, jeżeli nie będzie propagacji na trasie korespondenta. Niestety, podobnie jak na pogodę, nie mamy wpływu na propagację, tym bardziej więc warto poznać jej właściwości i wykorzystywać je w praktyce.
Przyjemnej lektury.
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl