Od redakcjiARISS i PW-SAT2ŚR nr 03/2019Łączność radiowa z ISS w ramach ARISS daje uczniom i nauczycielom (krótkofalowcom), ale także zaproszonym gościom możliwość przeżycia nieziemskiej przygody.Od 20 lat krąży po niskiej orbicie okołoziemskiej (około 400 km nad Ziemią) Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS. Ten duży obiekt o wymiarach 108×74 m w sprzyjających warunkach jest widoczny gołym okiem z Ziemi.
Od 2000 r., kiedy na stacji zamieszkała pierwsza załoga, rozpoczęła się era szkolnych łączności ARISS z pokładu stacji. Dzięki współpracy krótkofalowców-wolontariuszy z całego świata odbyło się ponad 1200 udanych, wcześniej zaplanowanych, szkolnych łączności ARISS ze szkołami z całego świata, w tym 20 połączeń z uczniami z Polski (tak zwanych telemostów).
W ramach przygotowań do łączności ARISS podczas zajęć krótkofalarskich dzieci ćwiczą podstawowe zwroty operatorskie, literowanie, nadawanie i odbiór komunikatów. Poznają podstawowy sprzęt nadawczo-odbiorczy i antenowy, a także zgłębiają historię radiokomunikacji oraz uczą się o satelitach.
Łączność radiowa z ISS w ramach ARISS daje uczniom i nauczycielom (krótkofalowcom), ale także zaproszonym gościom możliwość przeżycia nieziemskiej przygody. Dzięki takim zajęciom dzieci poznają różne dziedziny wiedzy wykraczające poza program nauczania. W ten sposób udaje się rozbudzić w uczniach pasję do nauki i wiarę w możliwość realizacji nawet trudnych wyzwań.
Z pasjonującą historią łączności ARISS można zapoznać się w artykule Armanda Budzianowskiego SP3QFE.
Warto wiedzieć, że na orbicie mamy również polskiego satelitę studenckiego PW-SAT2, który nadaje dane w paśmie radioamatorskim 70 cm. Nowy sztuczny satelita typu CubeSat 2U został zaprojektowany i zbudowany przez członków Studenckiego Koło Astronautycznego przy Politechnice Warszawskiej. Ten niewielki obiekt o wymiarach 20×10×10 cm został w grudniu 2018 r. umieszczony na orbicie na pokładzie rakiety Falcon 9. Głównym celem misji jest przetestowanie specjalnego żagla jako taniego i dostępnego dla każdego satelity sposobu deorbitacji.
PW-Sat2 jest wyposażony w dwuosiowy czujnik Słońca, służący do wyznaczenia orientacji satelity w przestrzeni. Moduł składa się z czterech ogniw fotowoltaicznych ułożonych pod optymalnymi do tego celu kątami. Na podstawie pomiarów natężenia promieni słonecznych padających na każde z ogniw komputer pokładowy określa położenie satelity.
Zachęcam konstruktorów krótkofalowców do podzielenia się z Czytelnikami ŚR swoimi wrażeniami z odbioru sygnałów satelity PW-SAT2.
Miłej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl