Od redakcjiUrządzenia nadawczo-odbiorczeŚR nr 04/2019Bardzo cennym materiałem są opinie polskich użytkowników radiotelefonu Kenwood TH-D74A/E; są to efekty długotrwałych i bardzo rzetelnych testów tego urządzenia.
Na wstępie dziękuję tym Czytelnikom, którzy odpowiedzieli na miniankietę zamieszczoną w styczniowym numerze ŚR. Z uwagą przeczytałem wszystkie informacje na temat rocznika 2018. Niektóre z wypowiedzi są zamieszczone w dziale Listy, kolejne będą prezentowane w następnych numerach.
Oczekiwania poszczególnych grup czytelników co do publikowanych materiałów są bardzo zróżnicowane. Początkujący nadawcy oczekują wiadomości, których nie będzie potrzebował operator z kilkudziesięcioletnim stażem. Cieszy, że każdy czytelnik znajduje coś dla siebie i „Świat Radio” jest oceniany bardzo pozytywnie.
W wielu listach powtarzają się prośby, aby zamieszczać opisy nie tylko nowych urządzeń nadawczo-odbiorczych, ale przybliżać również starsze rozwiązania. Spełniając to życzenie, już w tym numerze zamieszczamy poszukiwany przez wielu konstruktorów schemat jednego z pierwszych lampowych transceiverów SSB/CW z lat sześćdziesiątych wg SP5WW, a za miesiąc będą opisy wykonania wzmacniaczy mocy na lampach.
Dla miłośników urządzeń odbiorczych publikujemy opis wykonania bardzo prostego odbiornika AM, przeznaczonego dla zupełnie początkujących radioamatorów, a dla licencjonowanych krótkofalowców prezentujemy dwa układy transceiverów DSB skonstruowane na łatwo dostępnych elementach. Eksperymentatorzy łączności w paśmie 630 m z pewnością zwrócą uwagę na opis wykonania odbiornika RX472CW wg DK6SX; parametry tego urządzenia są podobno lepsze od parametrów stron odbiorczych wielu transceiverów fabrycznych.
Bardzo cennym materiałem są opinie polskich użytkowników radiotelefonu Kenwood TH-D74A/E; są to efekty długotrwałych i bardzo rzetelnych testów tego urządzenia (podziękowania dla Armanda SP3QFE i jego kolegów). Z kolei w artykule dotyczącym FTM-7250E znalazł się test dwupasmowego radiotelefonu VHF/UHF dostosowanego do pracy w systemie cyfrowego dźwięku C4FM i z analogową modulacją FM. Jak zawsze przed zakupem nowoczesnych radiotelefonów cyfrowych warto zapoznać się z praktycznymi doświadczeniami ich użytkowników.
Z pewnością dużym zainteresowaniem będą się cieszyły informacje dotyczące urządzeń satelitarnych w dziale Świat KF/UKF: studenckiego satelity PW-SAT2, obrazów SSTV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS i najnowszego amatorskiego satelity Oscar-100.
Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji zawodów SP DX Contest (6–7 kwietnia) życzę powodzenia!
Przyjemnej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl