Od redakcjiCzy Polska uruchomi OCSŁR?ŚR nr 07/2019Po kilkunastu latach prac związanych z wdrożeniem Ogólnopolskiego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej (OCSŁR) wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie on zakończony.Majowe targi Europoltech 2019 dowiodły, jak ważna dla służb policyjnych oraz formacji bezpieczeństwa państwa jest profesjonalna łączność radiowa. Na stoiskach z najnowszym sprzętem i wyposażeniem z zakresu techniki operacyjnej, kryminalistycznej, ochrony obiektów i osób, ratownictwa, ochrony granic, kontroli ruchu drogowego oraz sprzętu i uzbrojenia, zaprezentowano też wiele sprzętu z branży radiokomunikacyjnej.
Producenci i dystrybutorzy nowoczesnych środków łączności bezprzewodowej oferowali systemy łączności radiowej, dyspozytorskie i trankingowe (DMR, TETRA), profesjonalne radiotelefony cyfrowe (noszone, przewoźne, stacjonarne), a także anteny i akcesoria.
Tegoroczne targi odwiedzili także przedstawiciele redakcji, aby zapoznać się z ofertami wybranych producentów i dystrybutorów techniki specjalnej oraz sprzętu i wyposażenia, ze szczególnym uwzględnieniem ofert służących unowocześnieniu systemów łączności.
Zainteresowały nas zwłaszcza prezentowane systemy radiokomunikacyjne i pomiarowe.
Bez profesjonalnego sektora radiokomunikacji służby działające na potrzeby bezpieczeństwa publicznego nie mogłyby prowadzić sprawnych i skoordynowanych akcji. Najciekawsze nowości techniczne związane z profesjonalną łącznością radiową i pomiarami są zamieszczone wewnątrz numeru.
Widać, że z roku na rok przybywa takiego sprzętu i wydawać by się mogło, że powinno być coraz lepiej z funkcjonowaniem łączności w policji, straży pożarnej, granicznej oraz innych formacjach bezpieczeństwa państwa czy służbach ratowniczych. Niestety, w Polsce wciąż brakuje jednolitej i zintegrowanej sieci łączności, co powoduje trudności w komunikacji radiowej pomiędzy służbami oraz innymi podmiotami.
Po kilkunastu latach prac związanych z wdrożeniem Ogólnopolskiego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej (OCSŁR) wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie on zakończony.
Każda ze służb działa w różnych pasmach stosując różne systemy i wciąż trzeba koordynować swoje działania za pośrednictwem dyspozytorów. Włączanie użytkowników z innych służb, korzystających z kilku systemów (cyfrowych i analogowych), nie jest łatwe.
Przez lata powstawało wiele zespołów zajmujących się strategią bezpieczeństwa narodowego i stworzono między innymi program ratownictwa i ochrony ludności na lata 2014–2020. Powstał plan wzmocnienia bezpieczeństwa państwa, w tym "Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa do roku 2020". Niestety, ostatnio odwołano wiele przetargów na OCSŁR i nie ruszyły pilotażowe fazy projektu w wybranych miastach. Polska pozostała jedynym europejskim krajem, który do tej pory nie stworzył bezpiecznego, zintegrowanego kanału łączności radiowej dla wszystkich organów bezpieczeństwa i służb ratowniczych. Dlaczego?
Przyjemnych wakacji!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl